Vítejte na kalkulačce RPSN
Chcete nakoupit akcie? Americké jsou druhé nejdražší, české za babku!

kalkulacka rpsna

Chcete nakoupit akcie? Americké jsou druhé nejdražší, české za babku!

O akciích se poslední dobou vedou ostré diskuze. Někteří si myslí, že půjčky bez doložení příjmu drahé nejsou a že mají potenciál dalšího růstu. Jiní tvrdí pravý opak, tedy že drahé jsou a hrozí jim velký propad. Kdo má pravdu? To ukáže až čas. Já osobně patřím k těm, kteří dnes před akciemi varují. Dle mého názoru jsou zejména ve Spojených státech akcie drahé.

Ti, kteří akciím stále věří, mají v rukávu zpravidla dva argumenty:

Růst zisků tažen úsporami, nikoliv růstem tržeb

O dlouhodobém podhodnocení akcií vzhledem k měnové zásobě rád mluví Pavel Kohout, který k tomuto účelu dokonce vytvořil tzv. akcioměr. Z dlouhodobého pohledu je skutečně patrná silná korelace mezi měnovou zásobou v ekonomice a cenami akcií. Z krátkodobého pohledu je také zřetelná silná korelace mezi bilanční sumou amerického Federálního rezervního systému a americkými akciovými indexy. To skutečně svádí k myšlence, že dokud budou centrální banky tímto způsobem ředit peněžní zásobu, měly by ceny akcií růst. Jeden z nejvyužívanějších produktů, které společnosti nabízí, jsou nebankovní půjčky.

Podle akcioměru Pavla Kohouta jsou akcie podhodnocené

Zdroj: www.akciomer.com

Ovšem tak jednoduché to s akciemi není. Dávat vedle sebe měnovou zásobu a akciové trhy do příčinného vztahu není úplně košer. Správnější logika spojuje vývoj nominálního HDP s vývojem akciového trhu. Vývoj cen akcií v podstatě neustále osciluje okolo vývoje nominálního HDP, při konjunktuře ceny akcií předbíhají růst HDP, při recesi zase ceny akcií padají o mnoho více než HDP. Z dlouhodobého pohledu ale růst cen akcií odpovídá růstu nominálního HDP. Na vývoji nominálního HDP má pak samozřejmě svůj podíl i vývoj měnové zásoby. V České republice se půjčka na směnku používá již od poloviny minulého století.

Jan Traxler

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství. Ferratum půjčka je malá rychlá půjčka, kterou využijete zejména před výplatou, pokud Vám chybí finanční hotovost nebo se vyskytli nečakané výdaje.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, bravocredit.cz a příležitostně v dalších médiích.

Ohlédnutí za minulým rokem.
Výhledy do budoucího

Ekonomika USA je podle stávajících statistik stále v konjunktuře, nominální HDP roste a tomu odpovídá i růst cen akcií. Ovšem růst cen akcií v uplynulých letech výrazně předčil růst HDP. To se projevuje také na růstu hodnoty ukazatele P/E (price to earnings ratio – ukazatel relativního ocenění akcií, který nám řekne, zda jsou akcie podle určitých drahé nebo naopak levné). Ceny akcií rostou rychleji, než rostou samotné zisky firem. Což samozřejmě nemůže trvat věčně. Přitom je důležité se také podívat, z čeho pramení růst korporátních zisků. Je to dáno růstem celkových tržeb? Nikoliv, tržby firmám moc nerostou.

Hlavním důvodem růstu zisků byly úspory nákladů. Vidíme to všude kolem sebe, každá větší firma v uplynulých letech zavedla úsporná opatření, omezila investiční náklady a propustila určité procento zaměstnanců. To sice hraje krátkodobě akcionářům do karet, protože firmám stouply ziskové marže, ale zároveň je třeba si uvědomit, že prostor pro snižování nákladů byl vyčerpán. Takže mají-li do budoucna dál růst zisky, musí nejprve stoupnout tržby (jinými slovy musí také růst HDP). Osobně jsem momentálně v tomto ohledu spíše pesimista.

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.bravocredit.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Není P/E jako P/E

Nyní se vraťme k onomu ukazateli P/E, který nám udává poměr ceny akcie k ziskům firmy připadajícím na jednu akcii. Nebo také jinak řečeno poměr tržní kapitalizace firmy vůči jejím ziskům. Je to asi nejpoužívanější fundamentální ukazatel ceny akcie, ačkoliv v reálu nemá příliš velkou vypovídací schopnost, pokud jde o předpovídání vývoje ceny. Pro vývoj ceny akcie je totiž klíčové, jak se budou vyvíjet zisky firmy v budoucnosti, není až tak podstatné, jaké měla zisky uplynulý rok.

Proto je potřeba se na ukazatel P/E dívat trochu s rezervou a hlavně je důležité vždy vědět, co se přesně skrývá pod tím písmenkem E (z angl. earnings = zisky). Nejčastěji se používá tzv. trailing P/E, kde se za zisky bere čistý zisk za posledních 12 reportovaných měsíců. Ovšem někdy analytici nepoužijí čisté zisky, nýbrž operativní zisky. A velmi často se také udává tzv. forward P/E, kde analytik odhaduje zisky firmy v příštích 12 měsících.

Tak například průměrné P/E akcií z indexu S&P 500 podle čistých zisků za posledních 12 měsíců vychází zhruba na 18. Když použijeme P/E podle odhadu zisků v roce 2014, dostaneme se na číslo 15. Ano, to je relativně nízké číslo, podle kterého nejsou akcie sice nijak levné, ale ani nijak drahé. Problém je, že toto číslo si někdo s prominutím vycucal z prstu, resp. extrapoloval růst zisků v uplynulých kvartálech do dalšího roku, nicméně bez jakéhokoliv reálného základu.

Pokud jde o posouzení cenové úrovně akcií, já osobně preferuji Shillerovo P/E, pro které se vžilo označení CAPE (z angl. cyclically adjusted P/E). CAPE se snaží porovnávat ceny akcií z dlouhodobého pohledu, bez ohledu na to, zda se zrovna ekonomika nachází ve fázi konjunktury nebo recese. Jedná se o P/E ukazatel, kde pod písmenem E je průměrný čistý zisk za posledních deset let, přičemž zisky jsou samozřejmě očištěny o inflaci.

Historický vývoj Shillerova ukazatele P/E u amerických akcií

Zdroj: Mauldin Economics

Americké akcie druhé nejdražší na světě

Shillerovo P/E je momentálně na hodnotě kolem 25. Jak můžeme vidět na grafu výše, to je z historického pohledu velmi vysoké číslo. Za posledních 100 let byly akcie takto drahé pouze v letech 1929, 2001 a 2007. To sice ještě neznamená, že ceny akcií brzy spadnou dolů, ale rozhodně je potřeba vnímat tento ukazatel jako varovný signál, že ceny akcií v USA jsou z dlouhodobého pohledu na neudržitelné úrovni.

Americké akcie jsou dokonce v tomto směru druhé nejdražší na světě. Vyšší hodnotu Shillerova P/E vykazuje pouze akciový trh na Srí Lance. Naopak Česká republika se vměstnala mezi desítku nejlevnějších trhů na světě. Je to způsobeno tím, že celé řadě velkých firem na Pražské burze včetně ČEZu klesají zisky a v uplynulých letech také výrazně poklesla cena jejich akcií.

Ukazatel CAPE pro vybrané akciové trhy

nejlevnější akciové trhy

 

CAPE 31. 12. 2013

Řecko

3,8

Rusko

7,0

Irsko

7,3

Argentina

7,4

Itálie

8,6

Maďarsko

8,7

Jordánsko

9,0

Rakousko

9,0

Libanon

9,7

Česká republika

10,1

nejdražší akciové trhy

 

CAPE 31. 12. 2013

Jihoafrická republika

19,7

Keňa

20,0

Indonésie

20,1

Malajsie

20,7

Japonsko

21,1

Filipíny

22,6

Kolumbie

23,9

Dánsko

24,9

USA

25,4

Srí Lanka

28,4

Velmi zajímavý obrázek dostaneme, když se podíváme zpětně na deset nejdražších a nejlevnějších trhů podle Shillerova P/E ke konci předloňského roku a na vývoj akcií na těchto trzích v roce 2013. Zřejmě není úplně náhoda, že devět z deseti nejlevnějších trhů vykázalo růst cen akcií, zatímco devět z deseti nejdražších trhů se dočkalo poklesu cen akcií. Pouze akciový trh v USA a v Rusku nám v tabulce barevně vyčnívá.

Porovnání vývoje cen akcií (v EUR) ve vztahu k ukazateli CAPE v roce 2013

nejlevnější akciové trhy

 

CAPE 31. 12. 2012

Vývoj v roce 2013

Řecko

2,6

39,9%

Irsko

5,0

32,9%

Argentina

5,2

56,6%

Rusko

7,2

-6,8%

Itálie

7,4

11,8%

Rakousko

8,4

6,1%

Španělsko

8,5

22,2%

Portugalsko

9,5

2,8%

Belgie

10,3

19,2%

Izrael

11,1

3,4%

nejdražší akciové trhy

 

CAPE 31. 12. 2012

Vývoj v roce 2013

Kanada

18,3

-1,2%

Jihoafrická republika

18,5

-12,8%

Indie

19,3

-9,4%

Malajsie

20,1

-0,3%

USA

21,1

24,2%

Chile

21,2

-26,4%

Mexiko

21,2

-6,2%

Indonésie

24,7

-28,2%

Kolumbie

33,5

-27,0%

Peru

33,7

-34,0%

Možná že americké akcie budou vyčnívat v tabulce i příští rok. Ale rozhodně bych na to dnes nesázel peníze.

Líbil se vám článek?

Diskuze

17. 2. 2014 13:09, Hráč

Nejsou špatné akcie, prodělávají jen hráči se špatným odhadem, co ignorují i veřejně známe informace, které mohou být i schválně podvrženy. Mně osobně se již bankovní akcie zdají dost drahé abych je nakupoval, to u akcií ČEZu čekám ještě že příjde slušný růst. A co se týká fondů. Období kdy jsem dobrovolně sponzoroval jejich aparáty jsou už bohudík za mnou.

 

17. 2. 2014 11:46, Martin

Já to vidím takto. Možná jsou akcie předražené a čeká nás v tomto roce korekce 30-40%, možná ná čeká ještě růst dalších 10-15%. Ale můj fond (FT Mutual European) drří 15% aktiv v hotovosti, aby mohl při propadu dokupovat. Všechny moje fondy nemají P/E přes 13 a P/BV přes 1,5. Investuji pravidleně každý měsíc a mám připraveno ještě pár desítek tisíc na přikoupení při případném propadu. Takže jak to bude dál, je mi úplně jedno. A navíc mám před sebou ještě asi 35 let investičního horizontu. Ale je pravda že třeba taková BNP Paribas má za sebou za poslední dva roky růst z 25 EUR na 58-60 EUR. Což je hodně, ale teprve nyní je na účetní hodnotě. Takže je dnes za 60 EUR levnější než byla za 60 EUR před pěti lety. Tak uvidíme :-)

 

Další příspěvky v diskuzi

Čtenáři také navštívili

V roce 2013 se nejlépe dařilo akciím v Bulharsku a ve Spojených arabských emirátech. Naopak nejhorší výsledek zaznamenaly v Peru. Obecně se dařilo zejména akciím na rozvinutých trzích, zatímco hlavní rozvíjející...

Rok 2013 byl nakloněn investicím do akcií v USA, Německu a Japonsku. Do čeho investovat v roce 2014?

Nedávno se v médiích objevila zpráva o vzniku nového akciového indexu iBillionaire. Je to skutečně zajímavý počin, tak se mu pojďme podívat víc na zoubek.

Společnost Interbrand zveřejnila aktualizovaný přehled nejcennějších značek na světě. Podívejte se, jak si vedou akcie společností, které tyto značky vlastní.

Index S&P 500 je na historickém maximu. Znamená to, že jsou akcie drahé?

Oblíbená témata

akcie, americké akcie, CAPE, P/E, Shillerovo P/E

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spoření a inflace - spočítejte si

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Spočítejte si osobní inflaci

Vliv poplatků na výnos podílového fondu

Kolik vám vynáší stavební spoření

Jak si vybudovat finanční rezervu

Burza cenných papírů Praha

Zprávy z finančních trhů

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: FED americké dluhopisy a co z toho vyplývá?
Poradna > Investiční poradnaDluhopisy

Otázka: Dobrý den, právě jsem četl článek v ekonomické rubrice deníku E15 o politice FEDu a USA dluhopisů. Bohužel jak už to bývá,je zcela zmatený a protiřečí si.V jedné větě píše o zrychlování tempa nákupu... více

Investiční certifikáty

Obchodování s akciemi

Podílové fondy

Vývoj měnových kurzů

Dluhopisy

Výpis institucí

Doplňky pro web

Umístěte si na vaše stránky aktuální kurzy akcií. Můžete si zvolit, které akcie se mají na vašich stránkách zobrazovat. Aktualizace probíhají průběžně během celého obchodního dne.
HTML kód ke stažení zde.

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Bakala

podnikatel, BXR Group

Vladimír Železný

podnikatel a politik

Nejčtenější články

Velký investiční seriál: Průvodce po galaxii podílových fondů

Nejspíš už jste slyšeli o akciových a dluhopisových podílových fondech. Různých kategorií...více

Kovaná ekonomie. IT: Maso je snězené, zbývá omáčka?

Když se řekne DPH, naježí se vám vzrušením chloupky na zátylku? Mezi námi, to asi málokomu....více

Akcie: Neprodali jste v květnu? Už to příliš neodkládejte

Tradiční burzovní pořekadlo radí zbavit se v květnu akcií – sell in May and go away. Letos...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web

Operativni pujcka