Vítejte na kalkulačce RPSN
Pavel Kohout - články autora

kalkulacka rpsna

Pavel Kohout - články autora

V první polovině 20. století patřila Argentina k nejbohatším zemím světa. Hospodářskou výkonností se řadila na úroveň Kanady. Během 20. století byla ovšem postižena neuvěřitelnou sérií zásadních chyb v hospodářské politice. V roce 2002 se octila ve stavu platební neschopnosti. Jak k tomu došlo? K financování nenadálých výdajů můžete použít třeba půjčky bez potvrzení o příjmu.

Hrozí České republice krize veřejných financí do takové míry, aby se opakovala zkušenost Argentiny se státním bankrotem? Může se stát, že vláda nebude mít dostatek 30000 půjčka, aby mohla hradit své závazky? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v dnešním pokračování srovnáním obou ekonomik.

Německé předválečné fondy vybrakovaly světové války. Penzijní fondy rozvojových zemí dosahují ročně dvouciferných ztrát. Pro příklad ale nemusíme ani do těchto států, ani do historie. Například krach amerického Enronu znamenal i totální znehodnocení podnikového penzijního plánu. Příkladů pro vás máme mnohem víc. Jaká rizika a proč hrozí? Poskytovatelem půjčky bez doložení příjmu je nebankovní subjekt.

Fond amerických zaměstnanců vysokých škol patří mezi nejstarší nebankovní půjčky, bez problémů funguje již od roku 1917. Úspěšný fondový systém vytvořili i Švédové. Chilský systém a jeho chorvatská či bulharská varianta také z větší části vylučuje nebo alespoň omezuje většinu rizik, kterými trpí ostatní fondy či plány. V čem spočívá jejich "tajemství úspěchu"?

V České republice bude v první polovině 40. let připadat jeden pracující na jednu osobu starší 65 let. Státy kontinentální Evropy na tom kvůli štědrým průběžným systémům nejsou o moc lépe. Přesto najdeme evropský stát, jehož penzijní systém je téměř dokonalý, vypravme se společně na Island.

Dala základ vzniku chudinských čtvrtí, např. Harlemu a Bronxu, a rozvoji squattingu. Neodpovídá kritériím optimální daně. Proč je složitá, nákladná, nespravedlivá a nejvíce nenáviděná a její podíl na příjmech členských států OECD dlouhodobě klesá? Podívejme se na odvrácené stránky daně z nemovitosti, její historii i současnost.

Účinným prostředkem proti korupci jsou prý veřejné soutěže. Jenže veřejná soutěž se naopak může stát nástrojem pro krytí korupčního chování, protože bývá rozhodnuta již předem, a to výběrem parametrů. Jedním z příkladů může být i mýtné. Existuje totiž nesrovnatelně levnější a jednodušší varianta než elektronická, ale nemluví se o ní. Proč asi?

Tuzemský zdravotní systém znevýhodňuje chudší občany a poskytuje významný prostor pro korupci. Příklady ze zahraničí ukazují, že při odstraňování těchto neduhů mohou být účinné tržní principy.

Z čistě teoretického hlediska je geografická diverzifikace pravým požehnáním. Očekávaný výnos bude představovat solidní globální průměr, zatímco riziko může poklesnout až téměř k nule. Jestliže tedy mezinárodní diverzifikace nabízí takové výhody, proč se nevyužívá mnohem častěji, zejména mezi drobnými investory?

Investování do nemovitostí je podobné investování do dividendových akcií. Mimo jiné i způsobem, jakým se na těchto trzích nafukují bubliny. Podívejme se, jak vznikají, jak je poznat a jak vývoj trhu ovlivňuje vztah cen nemovitostí a měnové zásoby a vztah cen nemovitostí a přírůstku bytových jednotek.

Zaplatit štědrý sociální stát znamená vysoké daně. Třeba za koupi auta. V Dánsku činí registrační daň za nové auto 105 procent ceny vozu.

Připomíná to pohádku o Popelce. Z Irska, kdysi chudé země, se během 80. a 90. let stala respektovaná ekonomika. Irové zachytili trend informačních technologií. Snížení daní v 80. letech nastartovalo hospodářský růst. Ze země se stala výrobní a obchodní základna.

Česko se nemůže dál zadlužovat. Krize ukázala, že dluhové břemeno nevydržely ani země, které byly zadlužené méně než Česko.

Růst ekonomiky je v krátkém období předurčen faktory, které nelze ovlivnit. V dlouhém období ovšem hraje zásadní roli finanční stabilita a důvěryhodnost dané země.

Rezidence britského premiéra v čísle 10 Downing Street má novou posilu. Před několika měsíci vyšlo najevo, že se v rezidenci vyskytli potkani. To byla pochopitelně velká ostuda, kterou Británie musela řešit.

Zpráva NERVu ohledně konkurenceschopnosti suše konstatuje, že objem soukromého rizikového kapitálu (private equity) je v České republice zdaleka nejnižší v celé Evropské unii. Zaostáváme dokonce i za Rumunskem a malým Slovinskem. Objem investic typu private equity je pod zaokrouhlovací chybou. Tedy na nule. Nedostatek kapitálu? Ale kdeže. Kapitálu je všude plno, kam se podíváte. Kapitál krouží kolem světa a čeká na uplatnění. Nachází je leckde. Jen ne v České republice.

Vůdčí postava lékařské stávky doktor Engel bude možná bez zaměstnání. Vinohradská nemocnice již jeho místo obsadila a Engelův požadavek na stažení výpovědi nechce přijmout. Nemocnice je samozřejmě v právu, řádně podaná výpověď je právně závazný akt, jehož důsledky si zaměstnanec musí uvědomovat. Nikdo nemá právo bezrizikově podávat výpovědi a pak je zase stahovat.

Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí údajně uprchl v obavách z revoluce. Václav Klaus připomněl, že Kaddáfí ještě nedávno sám vedl summit EU-Afrika a právě příliš vřelý vztah západní Evropy k libyjskému diktátorovi by se teď mohl EU vymstít. „Prezidenti či premiéři zemí střední a východní Evropy se vůči tomuto panu předsedajícímu summitu chovali velmi opatrně a obezřetně. Ale když jsem viděl, jak velmi přátelsky se vůči panu Kaddáfímu chovali někteří prezidenti a premiéři západní Evropy, tak to myslím, že teď budou mít problém oni,“ poznamenal Klaus.

Možná i vy si z dětství pamatujete na charakteristické konzervy značky Ma Ling, které obsahovaly Pork Lucheon Meat. Tedy čínský lančmít. Tahle růžová pochoutka měla možná trochu fádní chuť, ale po celodenním výletě vždy chutnala skvěle. Ale sekané konzervované maso neodpovídá typické představě o exotické čínské kuchyni, že ne? Však také továrnu v Šanghaji stavěli ve 30. letech Češi, jak jsem se poměrně nedávno dozvěděl od potomka jednoho z nich.

Dnes mi po rozhovoru s jedním odborovým předákem došlo, proč ministerstvo prohrálo takřka na celé čáře. Za prvé, odboráři si najali profesionální agenturu. Ta sice zvolila agresivní strategii, která pobouřila širokou veřejnost heslem „náš exodus, váš exitus“ – ale pomohla odboráře koordinovat a nastolila problém. A hlavně diktovala tón dialogu. Ministerstvo se vzmohlo jen na reakci.

Účastnil jsem se jednání o finální podobě penzijní reformy. V jednom bodě přišla řeč na podporu rodiny. Naivně jsem prohlásil, že kdyby se něco málo ušetřilo ze státních zakázek v celkové hodnotě 600 miliard ročně, bylo by možné pár miliard věnovat na podporu bydlení – užitečnější záležitost než stavba dalších zbytečných dálnic, tunelů a předražených lanových mostů.

Libyjský diktátor Kaddáfí byl v roce 2003 natolik vystrašen americkou invazí do Íráku, že začal sekat dobrotu. Nebo aspoň začal předstírat, že ji seká. Omluvil se obětem teroristických útoků, které podporoval, pustil do země zahraniční novináře, demonstrativně zničil chemické zbraně a doufal, že jej Západ nechá v klidu. (V tomto směru se nemýlil, pouze se přepočítal ohledně trpělivosti vlastních obyvatel.)

Penzijní reforma navrhovaná současnou vládou bývá kritizována jako polovičaté řešení. Ve skutečnosti je to řešení méně než poloviční, ale jde o krok správným směrem. Nesmělý, ale přece jen krok – dává aspoň vzdálenou šanci, že penzisté možná jednou přestanou být ubohými „sockami“, závislými na státu a stanou se svéprávnými občany s majetkem.

Byl jsem pozván do redakce bulvárního deníku Blesk kvůli rozhovoru o penzijní reformě. Se mnou ministr práce a sociálních věcí Drábek a odborářský ekonom Samek – kolega z Bezděkovy komise. Za Blesk vedli rozhovor tři redaktoři, včetně šéfredaktora.

Jiří Pehe se ptá: proč nelze problém důchodů vyřešit prostým zvýšením odvodů? Jednoduše proto, že odvody z mezd zdražují práci. Dražší práce znamená vyšší nezaměstnanost. Ještě začátkem 70. let byla nezaměstnanost v Evropě okrajovým problémem. Pak se začaly zvyšovat daně a odvody a během necelých deseti let se nezaměstnanost stala noční můrou. Práce není žádnou magickou výjimkou ze zákona nabídky a poptávky.

Odstupující portugalský premiér José Sócrates včera přiznal, že jeho země je na pokraji krachu. Lisabon už také požádal Evropskou komisi o půjčku. Přijít to muselo. A další na řadě je s nejvyšší pravděpodobností Španělsko.

Co se stalo Portugalsku? Lze jeho finanční debakl srovnat s debaklem Řecka či Irska?

Ze západu hrozí krach dolaru, z evropského jihu hrozí rozpad eura a na Dálném východě dokonce kynou problémy jüanu? Kam člověk pohlédne, tam je nějaký průšvih.

Během minulého týdne vyvolala pozornost zpráva o snížení výhledu kreditního ratingu Spojených států. Agentura Standard & Poor’s nesnížila rating jako takový – ten zůstává na nejstabilnější možné úrovni AAA. Snížila jen výhled, což znamená změnu jediného slůvka. „Stabilní“ bylo nahrazeno slovem „negativní“.

Časopis Reflex přinesl ve svém posledním čísle rozsáhlý materiál věnovaný Petru Kellnerovi, nejbohatšímu Čechovi, jak ráda opakují média. Kdo vlastně Petr Kellner je, se pokusil pojmenovat také analytik Pavel Kohout – bývalý zaměstnanec Kellnerova PPF.

Stránka 1/4

Předchozí

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Hypoteční kalkulačka – jaké budete platit splátky u hypotéky

Můžete si dovolit další úvěr?

Kolik vám ještě zbývá splatit z úvěru?

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Mam domikotaz nmi 24=45 gar miko
Poradna > Karty, účty, úvěryKartyDebetní karty

Otázka: Před vložením dotazu si nejdříve projděte Nejčastější otázky čtenářů níže. Pokud bude váš dotaz identický nebo velmi podobný některému z často kladených dotazů, vystavujte se možnosti, že nebude zodpovězen. více

Daně

Investiční poradna

Hypoteční úvěr

Karty, účty, úvěry

Pojištění a penzijní připojištění

Sociální poradna

Dotace z EU

Právní poradna

Stavební spoření

Rodinné právo

Realitní poradna

Spotřebitelská poradna

Zajištění na stáří

Poradna při finanční tísni

Nejnovější články

Interaktivní grafiky

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Rok v krizi aneb podívejte se, jak svět prošel recesí

Černé září 2008 uvrhlo svět do jedné z nejhorších finančních krizí. Podívejte se na průběh finanční krize v kontextu vývoje na burzách a měnových trzích.

Jak je chráněná nová pětisetkoruna

Od 1. dubna 2009 je v oběhu lépe chráněná pětisetkoruna. Přibyly tři nové ochranné prvky. Podívejte se, jak poznat pravou bankovku od falešné.

Muzeum bankovek

Největší sbírka platných i historických bankovek na českém internetu.

Udělejte přátelům radost a pošlete jim peníze!

Výpis institucí

Obchodní rejstřík

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web

Operativni pujcka