redakce bravocredit.cz - články autora
Den daňové svobody aneb zahrajte si na Kalouska
Den daňové svobody symbolizuje okamžik, kdy přestaneme vydělávat na stát. Zahrajte si na ministra financí a zjistěte, jak dobrý „výběrčí“ by z vás byl. K financování nenadálých výdajů můžete použít třeba půjčky bez potvrzení o příjmu.
Kam jet v Česku na hory a kolik vás to bude stát
V Česku jsou desítky lyžařských center. Liší se cenami i nabídkou služeb. Projděte si naši unikátní interaktivní mapu, ať víte, které středisko má zajímavé ceny, kde si nejlépe zalyžují rodiny s malými dětmi a kde přeborníci svahů. Poskytovatelem půjčky online je nebankovní subjekt.
Účty a karty
Většinu peněz mají Češi na bankovních účtech. Častěji na <a href="http://www.penize.cz/bezne-ucty">běžných účtech</a>, a to přesto, že úrokové sazby se na nich prakticky rovnají nule. Lepší úrok mezi osobními účty nabízejí jen speciální <a href="http://www.penize.cz/ucty-pro-mlade">účty pro mladé nebo studentské účty</a>. Podnikatelům slouží <a href="http://www.penize.cz/podnikatelske-ucty">podnikatelská konta</a>. Díky mohutné konkurenci dnes máme bankovní účty nízkonákladové, či dokonce zcela nezatížené <a href="http://www.penize.cz/bankovni-poplatky">bankovními poplatky</a>.<br />Bankovní účty se využívají i ke <a href="http://www.penize.cz/sporeni">spoření</a> – takovým účtům se říká <a href="http://www.penize.cz/sporici-ucty">spořicí účty</a>. Kromě bank je nabízejí také <a href="http://www.penize.cz/druzstevni-zalozny">družstevní záložny</a>, kampeličky. Spořicí účty většinou nenabízejí takovou pružnost jako účty osobní, dnes už se ale i k nim vydávají <a href="http://www.penize.cz/platebni-karty">platební karty</a>. Pro osobní účet je aspoň jedna platební karta standard, základem bývá <a href="http://www.penize.cz/debetni-karty">debetní karta</a>, avšak mnohé <a href="http://www.penize.cz/banky">banky</a> v balíčkách služeb ke kontu nabízejí i <a href="http://www.penize.cz/kreditni-karty">kreditní karty</a>, aniž klienti musí za jejich vydání a používání platit bankovní poplatky.<br />V této sekci vám nabízíme články o bankovních produktech, srovnání <a href="http://www.penize.cz/srovnani/osobni-ucty">běžných účtů</a> a <a href="http://www.penize.cz/srovnani/kreditni-karty">kreditních karet</a> a užitečné <a href="http://www.penize.cz/kalkulacky">kalkulačky</a>, které vám pomohou lépe plánovat rodinné finance. Pokud jste se ocitli v minulosti v prodlení se splácením, budete potřebovat půjčky bez doložení příjmu.
Daně
Zorientovat se ve spleti českého daňového systému občas není jednoduché ani pro ostříleného daňového poradce. V každodenním životě se ovšem s daněmi v nějaké formě setkáváme všichni. Předně musíme platit <a href="http://www.penize.cz/dan-z-prijmu">daň z příjmů</a>, <a href="http://www.penize.cz/zdravotni-pojisteni">zdravotní pojištění</a> a <a href="http://www.penize.cz/socialni-pojisteni">sociální pojištění</a>. Vedle toho stav našeho <a href="http://www.penize.cz/bezne-ucty">účtu</a> i kondici peněženky výrazně ovlivňuje například <a href="http://www.penize.cz/dph">daň z přidané hodnoty</a> (DPH), kterou platíme při nákupu v podstatě veškerého zboží a služeb. Neodmyslitelnou součástí českého daňového systému je také <a href="http://www.penize.cz/spotrebni-dane">daň spotřební</a>, kterou jsou zatíženy pohonné hmoty, tabák nebo alkohol. Platíme ale ještě řadu dalších daní: například <a href="http://www.penize.cz/silnicni-dan">daň silniční</a>, <a href="http://www.penize.cz/darovaci-dan">daň z daru</a> nebo <a href="http://www.penize.cz/dan-z-prevodu-nemovitosti">daň z nabytí nemovité věci</a>. V této sekci najdete užitečné a pravidelně aktualizované informace, které vám pomohou se v pravidlech jednotlivých typů daní zorientovat. A nabídneme také <a href="http://www.penize.cz/kalkulacky">kalkulačky</a>, které vám vypočtou, kolik na daních zaplatíte. rychlá půjčka Vám poskytne finance, které potřebujete
Účty pro mladé
Jako <a href="http://www.penize.cz/srovnani/ucty-pro-mlade">účty pro mladé</a> se souhrnně označují studentské účty, účty pro mladé lidi (nejčastěji do 26 let věku) a účty určené dětem. V praxi se ovšem nedá mezi typy těchto osobních účtů vést pevná hranice. Konta pro mladé mají proti běžným <a href="http://www.penize.cz/osobni-ucty">osobním účtům</a> řadu zvýhodnění, jsou zatížené nízkými či nulovými bankovními poplatky a <a href="http://www.penize.cz/banky">banky</a> k nim nabízejí nejrůznější bonusy. Počítají s tím, že mladý člověk u nich zůstane i později a bude jim přinášet své peníze.
Platební karty a jejich druhy
Platební karty jsou dnes už naprosto standardním produktem, který finanční instituce nabízejí svým klientům. Pod zastřešujícím označením „platební karty“ najdeme víc druhů karet různých vlastností a na ně navázaných služeb, společné mají to, že usnadňují přístup k finančním prostředkům. Mají také zásluhu na skutečnosti, že se v běžném životě naše finanční aktivita stále více přesouvá do světa bezhotovostních plateb. Platební karty je možné rozdělit do skupin podle různých kritérií. Nejdůležitější a nejčastější jsou <a href="http://www.penize.cz/debetni-karty">debetní platební karty</a> a <a href="http://www.penize.cz/kreditni-karty">kreditní platební karty</a>.
Jak funguje kreditní a charge karta
Pod souhrnný pojem „kreditní karty“ můžeme kromě klasických kreditek zařadit také charge karty a nákupní úvěrové karty splátkových společností. Níž se dočtete, jaký je mezi nimi rozdíl, jak fungují a zda, případně jak se za určitých okolností může vyplatit <a href="http://www.penize.cz/17411-jak-zit-na-dluh">život na dluh</a>.
Průvodce světem akcií
Nákupem akcie se stáváte vlastníkem části společnosti, do jejíchž akcií jste investovali. I když si koupíte jen jednu akcii Erste, ČEZu, KB, NWR či společnosti Telefonica, máte nárok na výplatu dividendy, tedy na podílu na zisku. Vydělávat ale můžete také nákupem a prodejem akcí, jejichž cena se v průběhu času mění – roste nebo klesá. Akcie firmy Apple nebo naopak společnosti Nokia, jsou toho nejlepším příkladem. Obchodovat s akciemi můžete také online.
Daň z příjmů fyzických osob obecně
Sazba daně z příjmů fyzických osob v České republice aktuálně dosahuje patnácti procent. Daň z příjmů fyzických osob se neodvádí zdaleka jen ze mzdy a z výdělku z podnikání, dopadá také na celou řadu dalších příjmů. V této sekci si je rozebereme, poradíme, jak daň z příjmů vypočítat i jak správně vyplnit daňové přiznání. Dozvíte se, jaké jsou aktuální slevy na dani, odečitatelné položky nebo daňová zvýhodnění či jak si poradit se srážkovou daní. Ke stažení nabízíme aktuální daňové <a href="http://www.penize.cz/formulare">formuláře</a>. Přinášíme také přehled důležitých termínů platných pro letošní rok, <a href="http://www.penize.cz/dane/danovy-kalendar">daňový kalendář</a>, <a href="http://www.penize.cz/kalkulacky/vypocet-dane-danova-kalkulacka">daňovou kalkulačku</a> a mnoho dalšího. A s případnými dotazy se můžete obracet na naši <a href="http://www.penize.cz/62542-dane">daňovou poradnu</a>.
Vše o dani dědické
Předmětem <a href="/dedicka-dan"><b>dědické daně</b></a> bylo nabytí nemovitého a movitého majetku děděním (dědictví ze závěti či ze zákona). Minulý čas je na místě – od roku 2014 dědická daň neexistuje. Bezúplatné nabytí věci děděním je sice předmětem <a href="http://www.penize.cz/dan-z-prijmu">daně z příjmů</a>, dědic je nicméně od placení této daně osvobozen a ani dědictví nemusí zanášet do <a href="http://www.penize.cz/formulare/66945-danove-priznani-k-dani-z-prijmu-fyzickych-osob">daňového přiznání k dani z příjmů</a>.
Vše o dani z nabytí nemovitých věcí
Daň z nabytí nemovitých věcí má od roku 2014 nová pravidla a vlastně i jméno – do konce roku 2013 jsme ji znali jako daň z převodu nemovitosti. Od ledna 2014 je už leccos jinak. <a href="http://www.penize.cz/formulare/66955-priznani-k-dani-z-prevodu-nemovitosti">Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí</a> si můžete zdarma stáhnout v naší bohaté nabídce <a href="http://www.penize.cz/formulare#dane">daňových formulářů</a>.
Peníze, které vám dá stát: Rodičovský příspěvek
Peníze, které vám dá stát: Příspěvek na bydlení
Peníze, které vám dá stát: Dávky pěstounské péče
Dávky pěstounské péče jsou určeny pro pěstouny, kterým byly do péče svěřeny děti, o něž se vlastní rodiče nemohou nebo nechtějí starat. Pěstouni mohou dosáhnout na čtyři typy dávek pěstounské péče.
Peníze, které vám dá stát: Sociální příplatek
Sociální příplatek je určen rodičům, kteří mají nezaopatřené děti. Podmínkou pro nárok na sociální příplatek je příjem rodiny do dvojnásobku životního minima. Pro posouzení nároku na sociální příplatek musí rodina dokládat příjmy každé čtvrtletí.
Desatero osobního bankrotu, aneb jak se zbavit dluhů
Osobní bankrot neboli oddlužení splátkovým kalendářem je způsob jak se zbavit dluhů, které už dotyčný nemůže splácet. Podmínkou je, že musí mít práci a musí být schopen do pěti let splatit alespoň třicet procent dlužné částky. Celou dobu osobního bankrotu si musí vystačit s takzvaným nezabavitelným minimem. Podmínky osobního bankrotu upravuje insolvenční zákon.
Co jsou spořicí účty
Pro uložení úspor, které je potřeba mít kdykoliv k dispozici, se hodí spořicí účty. Tato konta nabízejí <a href="http://www.penize.cz/banky">banky</a> a družstevní záložny a jejich vedení bývá většinou zdarma. Postupně shromažďované finanční prostředky na spořicích účtech můžou sloužit jako rezerva pro případ nečekaných výdajů.
Co jsou debetní karty
Debetní karty představují jeden z typů platebních karet a jsou přímo navázané na <a href="http://www.penize.cz/osobni-ucty">osobní účet</a> svého držitele, přibývá však <a href="http://www.penize.cz/banky">bank</a>, které debetní kartu nabízejí i ke <a href="http://www.penize.cz/sporici-ucty">spořicímu účtu</a>. Banky svým klientům většinou vydávají mezinárodní debetní kartu, která majitele opravňuje k finančním operacím v tuzemsku i zahraničí. Debetní karta má podobu plastové karty opatřené magnetickým proužkem nebo čipem. Tyto karty mohou být elektronické nebo embosované, tedy s vytlačeným reliéfním písmem.
Co je to daň z přidané hodnoty (DPH)
Daň z přidané hodnoty (DPH) by se klidně mohla jmenovat daň ze všeho, vlastně někdy se dani z přidané hodnoty opravdu přezdívá univerzální daň. Je jí totiž zatíženo téměř všechno zboží a služby. Daň z přidané hodnoty odvádějí do <a href="http://www.penize.cz/statni-rozpocet">státního rozpočtu</a> dodavatelé, registrovaní plátci daně z přidané hodnoty, ale pochopitelně ji přeúčtovávají svým odběratelům, <a href="http://www.penize.cz/spotrebitel">spotřebitelům</a>.
Pražská burza
Burza cenných papírů Praha, jak zní oficiální název pražské burzy, je stěžejním českým trhem s cennými papíry. Je založena na členském principu. Veškeré obchody probíhají přes makléře, obchodníky s cennými papíry, kteří jsou jejími členy. Majoritním akcionářem Burzy cenných papírů (BCPP) je Vídeňská burza. Pražská burza je burza elektronická, nemá tedy žádný parket. Na pražské burze cenných papírů se obchoduje se 14 nejdůležitějšími akciemi. Každá akcie má stanoven lot (počet cenných papírů). Ten může být u každé emise jiný. Vynásobením tohoto lotu aktuálním kurzem akcie dostaneme požadovaný objem peněz, který je k obchodu potřeba.
Co jsou podnikatelské účty
České <a href="http://www.penize.cz/banky">banky</a> a družstevní záložny nabízejí nejzákladnější finanční nástroj, běžný účet, upravený na míru živnostníkům i větším firmám – <a href="http://www.penize.cz/srovnani/podnikatelske-ucty">podnikatelský účet</a>. Pro různé typy firem a podnikatelů existují zpravidla různé typy podnikatelských účtů. Rozdíl mezi firemními účty bývá v nabídce souvisejících služeb a dalších produktů.
Co jsou osobní účty
Osobní účty jsou jedním ze základních finančních produktů, který <a href="http://www.penize.cz/banky">banky</a> nabízejí soukromým osobám. Osobní účty svým majitelům umožňují nejen bezhotovostní a hotovostní platby, ale i využívání dalších produktů, jako jsou například <a href="http://www.penize.cz/platebni-karty">platební karty</a> či <a href="http://www.penize.cz/kontokorentni-uvery">kontokorentní úvěry</a>.
Co je internetové bankovnictví
Internetové bankovnictví, takzvaný internetbanking, je služba přímého bankovnictví, kterou nabízejí jak banky, tak i vybrané družstevní záložny. Internetové bankovnictví nejčastěji slouží klientům z řad soukromých osob i podnikatelů k obsluze jejich finančních produktů přes speciální internetové stránky. Díky internetovému bankovnictví mají klienti možnost spravovat své finance a nahlížet na sjednané finanční produkty 24 hodin denně a to odkudkoliv, kde je kvalitní a bezpečné internetové připojení. Internetové bankovnictví tak může mít i pasivní verzi, která umožňuje pouze nahlížení na stav produktu.
Co jsou investiční certifikáty
Investiční certifikáty jsou stále oblíbenější cenné papíry, kterým určitý typ investorů nahrazuje investiční či podílové fondy. Investiční certifikáty vydávají hlavně banky, ale také některé další společnosti. V podstatě jde o dlužní úpis, jímž se emitent, jímž je nejčastěji banka, zavazuje, že investorovi za předem stanovených podmínek investiční certifikát odkoupí zpět. Má tedy stejný charakter jako dluhopis.
Co jsou komodity a futures
Zájem investorů o komodity roste. Zatímco kdysi se s většinou komodit, zejména s obilím, ale i dalšími potravinami, nebo třeba kovy, obchodovalo přímo ve fyzické podobě, postupně je nahradily především obchody s deriváty, jejichž podkladové aktivum tvoří právě komodity. Většina z nich má podobu futures, což jsou termínové obchody, které mají standardizovanou podobu.
Co je pojištění nemovitosti
Pojištění nemovitosti je možné sjednat na stavby a rodinné domy, bytové domy, bytové a nebytové jednotky, ale na rekreační objekty, tedy chaty a chalupy. Pojištění nemovitosti vychází z podobných principů jako pojištění domácnosti, jak ale vyplývá z logiky věci, rozsah pojištění nemovitosti může být daleko širší.
Co jsou opce
Opce patří mezi deriváty. Je to tedy termínový obchod, sjednaný v určité době, k jehož realizaci dochází s určitým zpožděním. Stejně jako jiné deriváty je také opce vázána na nějaké podkladové aktivum. Tím může být v podstatě cokoliv – akcie , dluhopisový index, komodity, měny. Obdobně jako jiné deriváty také opce slouží k zajištění proti pohybu na vybraném trhu, nebo ke spekulacím.
Nepodceňujte pojištění majetku
K základním druhům pojištění patří pojištění majetku. Pojistit si můžete domácnost, ale také nemovitost, což je stavba, rodinný dům, chalupa nebo chata. Nejčastějšími důvody, proč si lidé pojišťují majetek, jsou požár, výbuch, ale také třeba povodeň. Pojištění majetku může pojištěného chránit také před sesuvem půdy, nebo rozbitím skel. Vždy přitom záleží na jejím rozsahu.
Co je životní pojištění
Životní pojištění chrání jednotlivce a jeho rodinu před finančními důsledky nejrůznějších životních situací. Nejdůležitější jsou životní pojištění proti riziku smrti, proti riziku trvalé invalidity či smrti úrazem. Na trhu existují dva základní druhy životních pojištění – rezervotvorné životní pojištění (investiční, kapitálové) a rizikové životní pojištění.
Co je nezaměstnanost
Ne každý člověk, který není zaměstnaný, se počítá za nezaměstnaného. V zaměstnaneckém poměru nejsou třeba živnostníci, podnikatelé, rentiéři, důchodci či třeba rodiče na rodičovské dovolené. Za nezaměstnaného se nepovažuje ani člověk, který si zaměstnání nehledá. Zjednodušeně řečeno: nezaměstnaný je v Česku ten, kdo je registrovaný na <a href="http://nabidka-prace.penize.cz">úřadu práce</a> jako uchazeč o zaměstnání. Takový má po určitou dobu většinou nárok na <a href="http://www.penize.cz/kalkulacky/podpora-v-nezamestnanosti">podporu v nezaměstnanosti</a>.
Stránka 1/67
Předchozí
Naši čtenáři s námi ušetřili už 1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Hypoteční kalkulačka – jaké budete platit splátky u hypotéky
Můžete si dovolit další úvěr?
Kolik vám ještě zbývá splatit z úvěru?
Tým odborných poradců je tu pro vás.
Poslední dotaz: Mam domikotaz nmi 24=45 gar miko
Poradna > Karty, účty, úvěry > Karty > Debetní karty
Otázka: Před vložením dotazu si nejdříve projděte Nejčastější otázky čtenářů níže. Pokud bude váš dotaz identický nebo velmi podobný některému z často kladených dotazů, vystavujte se možnosti, že nebude zodpovězen. více
Pojištění a penzijní připojištění
Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost
Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.
Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.
Rok v krizi aneb podívejte se, jak svět prošel recesí
Černé září 2008 uvrhlo svět do jedné z nejhorších finančních krizí. Podívejte se na průběh finanční krize v kontextu vývoje na burzách a měnových trzích.
Jak je chráněná nová pětisetkoruna
Od 1. dubna 2009 je v oběhu lépe chráněná pětisetkoruna. Přibyly tři nové ochranné prvky. Podívejte se, jak poznat pravou bankovku od falešné.
Největší sbírka platných i historických bankovek na českém internetu.
Udělejte přátelům radost a pošlete jim peníze!
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Naposledy navštívené
Články
Produkty a instituce
Kalkulačky
Poradna
Finanční subjekty
Nabídky práce
Obchodní rejstřík
Osoby v obchodním rejstříku
Klíčová slova
Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů
Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!
Přihlášení
Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!
Užitečné
Web