Přejít na hlavní část

Investiční chyby: Musím být první! Chcete být u zrodu hvězdy

  • Získejte výhodnou půjčku
  • Bez poplatků předem a bez doložení příjmů
  • Nabízíme nejvýhodnější půjčky na trhu
  • Ušetřete své peníze

Investiční chyby: Musím být první! Chcete být u zrodu hvězdy

V devadesátých letech se zdálo, že nákup akcií v rámci první veřejné nabídky neboli IPO (initial public offering) je rychlá cesta ke zbohatnutí. Na americké burze tou dobou upsalo své akcie víc než čtyři tisíce firem a investoři byli po nových emisích doslova hladoví. A nevyhráli jenom ti, kteří kupovali Amazon, podobných příkladů bychom našli hodně. Až vás bude někdo lákat na nákup akcií při IPO, jistě jich pár vysype z rukávu. A přece není nákup akcií při první nabídce zvlášť dobrý nápad. půjčka od lichváře je často za podmínek vysoké úrokové sazby.

Žádný učený z nebe nespadl

Naše Investiční chyby

Jste malá ryba? Připlatíte si…

Drtivá většina investorů nepatří do exkluzivního klubu velkých institucionálních investorů, kterým je umožněno koupit akcii za původní, upisovací cenu. Třeba jste výjimka, ovšem v tom případě buď řídíte penzijní fond, nebo jste váženým klientem investiční banky, která je úpisem pověřena. V opačném případě se k IPO dostanete až ve chvíli, kdy se akcie vyšplhá vysoko nad cenu počáteční nabídky. Jinými slovy, potenciálně můžete kupovat drahou akcii bravopůjčka.

Možná kupujete předražený brak

Firmy se obecně snaží využít výhodných tržních podmínek, proto není divu, že se naprostá většina IPO objeví v době, kdy jde trh nahoru. Například v roce 1999, těsně před splasknutím bubliny technologických akcií vstoupilo na americkou burzu 476 společností. O dva roky později se nové nabídky dostaly do velkého útlumu, bylo zapsáno pouhých 79 nových akciových titulů. Obdobná situace se opakovala o několik let později, v roce 2007 nabídlo v USA své akcie veřejnosti 159 firem, v roce 2008 pouze 21. Při výběru je možné zvážit i půjčky bez registru.

Platí, že v období krize budou investoři spíše číst články o blížícím se konci kapitalismu, než aby přemýšleli o nákupu těch několika málo IPO, která se na trhu objeví. Mnozí nakupují prvně nabízené akcie v době, kdy se trh blíží vrcholu. Největší hazard je nákup „žhavé“ emise v aktuálně vysoce populárním (a tudíž pravděpodobně drahém) sektoru. Nejvýhodnější půjčky bez registru získáte právě u nás.

Pozor na reklamní kampaň

Vzhledem k tomu, že řada nových emisí má za sebou určitou reklamní kampaň, by měl být investor obzvlášť ostražitý. Zásadní je uvědomit si, že banka pověřená úpisem akcií a stejně tak obchodník s cennými papíry, který investorovi IPO nabídne, jsou v první řadě prodejci. Jejich hlavním zájmem je přitáhnout ke konkrétní akcii co největší pozornost. Způsob je přitom stále stejný. Vytvoříte k dané firmě příběh, načrtnete její slibnou budoucnost a nebudete příliš zmiňovat některé problematické věci, které váš příběh narušují. Koneckonců o věty typu „nikdy jsme nedosáhli zisku a v blízké budoucnosti očekáváme ztráty“ nemá nikdo zájem.

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.bravocredit.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

IPO jako špatný obchod

V žádném případě nechceme říct, že IPO je vždycky prodělečná investice. Ano, může se na vás usmát štěstí a můžete dosáhnout rychlého zisku. Mějte ale na paměti, že na každou úspěšnou z úspěšných firem nově uvedených na burzu připadne celá řada propadáků. A i když rychlých zisků dosáhnete, nemáte ještě vyhráno. Po večírku totiž může přijít bolest hlavy. Amazon po počátečním růstu odepsal v roce 2000 celých 83 procent. Kolik investorů se zbavilo akcií před krachem?

Nákup IPO znamenal v minulosti většinou špatný obchod, který v lepším případě dopadl tak, že investor nedosáhl výnosu trhu jako celku. Nejhorších výsledků přitom investoři dosahovali u menších firem. Tento fakt skvěle zdokumentoval profesor financí Jay Ritter, který analyzoval trh s nově uvedenými akciemi v USA od roku 1980.

Kam jsme se to dostali?

A jaká je dnešní situace? Americké i evropské akcie mají za sebou několik let růstu a v posledních letech roste počet IPO. Pravděpodobnost, že dnes koupíte novou emisi za přemrštěnou cenu (zvlášť v některých populárních oborech), je poměrně vysoká a rostoucí. Takže, je libo nadějnou biotechnologickou firmu, která se svým novým produktem zaručeně udělá díru do světa? Firma je sice v několikamilionové ztrátě, nicméně brzy se dostane do černých čísel. 

Připomeňme, že to není tak dávno, kdy se nejprestižnější banky do IPO vůbec nepouštěly. Podobný byznys byl totiž považován za zneužívání naivity investorů. Dneska je ale všechno jinak. Pro velké investiční banky IPO představují tučný zdroj příjmů a různí obchodníci s cennými papíry prodávají nové emise často nic netušícím retailovým klientům, jen aby získali svou provizi. Až příliš často vidíme na jedné straně prodejce motivovaného odměnou, na straně druhé potom naivního a neinformovaného klienta s vidinou rychlého zisku.

Jak trefně píše Jason Zweig, IPO není pouze zkratka pro „Initial Public Offering“, první veřejná nabídka, ale také pro „Imaginary Profits Only“, výhradně imaginární zisky. 

Investiční seriály Martina Tománka

Fondy, které za to stojí

Investice do komodit

Martin Tománek

Zaměřením hodnotový investor. Předmětem jeho zájmu jsou především akciové trhy a podílové fondy. V Partners Financial Services se věnuje exkluzivní službě poskytování nadstandardních produktů, sestavování portfolií pro bonitní klientelu a školení v oblasti investic. 

Vyučuje mezinárodní politickou ekonomii na Univerzitě Hradec Králové.

Líbil se vám článek?

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Čtenáři také navštívili

Diverzifikovati budeš! Tak prý zní první přikázání investora. Jenže pozor – s diverzifikací se to dá taky přehnat.

Dnešní investiční chyba má co do činění se všemi třemi předchozími. Strhující investiční příběh vám může odvyprávět expert, můžete ho slyšet předávaný šeptandou. A pak mu uvěříte a sami sobě slepě důvěřujete,...

bravocredit.cz přinášejí úvodní díl nového seriálu věnovaného podílovým fondům. Jeho autor se rozhodl postupně představit některé fondy do hloubky. A volí pozitivní přístup: nebude se zabývat tím, co nefunguje...

Facebook nedávno za nemalé mediální pozornosti oznámil, že uvede svoje akcie na burzu. Když vám zavolá makléř a bude vás přesvědčovat, abyste tuto jedinečnou příležitost využili, je dobrý nápad ho poslechnout?

Tento týden jsme pro Jana Müllera ze serveru Malé peníze vybrali z dotazů čtenářů bravocredit.cz jeden velestručný a veleaktuální: „Vyplatí se koupit akcie Fejsbůku?“

Oblíbená témata

akcie, amazon, investice, investiční chyby, ipo, jason zweig, jay ritter

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spoření a inflace - spočítejte si

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Spočítejte si osobní inflaci

Vliv poplatků na výnos podílového fondu

Kolik vám vynáší stavební spoření

Jak si vybudovat finanční rezervu

Burza cenných papírů Praha

Zprávy z finančních trhů

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: FED americké dluhopisy a co z toho vyplývá?
Poradna > Investiční poradnaDluhopisy

Otázka: Dobrý den, právě jsem četl článek v ekonomické rubrice deníku E15 o politice FEDu a USA dluhopisů. Bohužel jak už to bývá,je zcela zmatený a protiřečí si.V jedné větě píše o zrychlování tempa nákupu... více

Investiční certifikáty

Obchodování s akciemi

Podílové fondy

Vývoj měnových kurzů

Dluhopisy

Výpis institucí

Doplňky pro web

Umístěte si na vaše stránky aktuální kurzy akcií. Můžete si zvolit, které akcie se mají na vašich stránkách zobrazovat. Aktualizace probíhají průběžně během celého obchodního dne.
HTML kód ke stažení zde.

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Renata Vesecká

bývalá nejvyšší státní zástupkyně

Pavel Baudiš

podnikatel, Avast

Nejčtenější články

Velký investiční seriál: Průvodce po galaxii podílových fondů

Nejspíš už jste slyšeli o akciových a dluhopisových podílových fondech. Různých kategorií...více

Kovaná ekonomie. IT: Maso je snězené, zbývá omáčka?

Když se řekne DPH, naježí se vám vzrušením chloupky na zátylku? Mezi námi, to asi málokomu....více

Akcie: Neprodali jste v květnu? Už to příliš neodkládejte

Tradiční burzovní pořekadlo radí zbavit se v květnu akcií – sell in May and go away. Letos...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web