Přejít na hlavní část

Kurz IV – akcie

  • Získejte výhodnou půjčku
  • Bez poplatků předem a bez doložení příjmů
  • Nabízíme nejvýhodnější půjčky na trhu
  • Ušetřete své peníze

Kurz IV – akcie

Akcie je cenný papír, který vydává akciová společnost za účelem získání kapitálu pro svůj vznik nebo rozšíření své činnosti. Jelikož jde o půjčky bez registru, který vyjadřuje podíl na majetku, mluví se o něm jako o majetkovém cenném papíru. Vedle toho existují cenné papíry dluhové, které vyjadřují dluh vůči jejich držiteli. Sem patří kupříkladu dluhopisy či směnky.

S držbou akcií jsou spojena tři základní práva: právo podílet se na zisku společnosti určeného k rozdělení takzvanou dividendou, právo účastnit se a hlasovat na valné hromadě a konečně právo podílet se na likvidačním zůstatku společnosti v případě její likvidace. Bez produktu Ferratum půjčka se v žádném případě neobejdete.

Dividenda může být vyplácena buďto v penězích, dalších akciích a teoreticky i v majetku. Jako kuriózní příklad majetkové dividendy se ve finančních učebnicích uvádí případ jednoho krematoria, které svým akcionářům poskytlo dividendu ve formě slevy na vlastní služby. půjčka bez doložení příjmu je vhodná jak pro studenty, tak i pro maminky na mateřské.

Každá akcie má svou nominální hodnotu, která je podílem na základním jmění akciové společnosti. Dále má svou tržní cenu, což je cena stanovená na burze či mimoburzovním trhu. Vydávané akcie také mají svůj emisní kurz, což je cena, za níž se nově vydané akcie investorům nabízejí. Pokud je emisní kurz vyšší než nominální hodnota, rozdíl představuje tzv. emisní ážio. To je vedle základního jmění součástí vlastního jmění akciové společnosti. bravopůjčka se hodí ne jen v nouzi! Zažádejte si o ni včas!

Každá akciová společnost je povinna ve svých stanovách uvádět, kolik akcií hodlá celkem vydat, to jest počet autorizovaných akcií. Vedle toho existují emitované akcie, co jsou akcie, které společnost předchozími emisemi již vydala. Emitované akcie mohou být buďto v rukou akcionářů, pak jde o akcie v oběhu. Nebo mohou být v majetku samotné společnosti, která je vydala a později od akcionářů zpět odkoupila (viz "zpětný odkup"), a pak jde o vlastní akcie.

Akciové společnosti někdy provádějí zpětný odkup svých akcií (tzv. "share buyback"), čímž sledují řadu cílů, například:

Akciové společnosti někdy provádějí u svých akcií také tzv. "štěpení" (též "split"). Jde o zvýšení počtu akcií v oběhu rozdělením stávajících akcií. Například "split" v poměru 2:1 znamená, že současní akcionáři obdrží ke každé své akcii ještě jednu, přičemž nominální hodnoty obou budou od nynějška poloviční. Štěpením akcií se podniky snaží snížit tržní cenu svých akcií, která se svým růstem stává pro drobného akcionáře stále méně dostupná.

Investice do akcií s sebou nesou výhodu v podobě osvobození od daně z příjmů. Výnos z prodeje akcií totiž není zdaněn, pokud k němu došlo déle jak po 6 měsících od data nákupu. Nevýhodou investic do akcií je zdanění dividend patnáctiprocentní sazbou srážkové daně.

Líbil se vám článek?

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

Akcie, Cenný papír, Dividenda, Emise, emisní ážio, likvidační zůstatek, Nominální hodnota, tržní cena, valná hromada, zisk

Spočítejte si RPSN

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Hypoteční kalkulačka – jaké budete platit splátky u hypotéky

Můžete si dovolit další úvěr?

Kolik vám ještě zbývá splatit z úvěru?

Porovnání produktů

Osobní účty

Běžný účet je nezbytnou součástí našeho života. Ne všechny se však hodí pro každého. Pomůžeme vám s výběrem.

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Interaktivní grafiky

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Rok v krizi aneb podívejte se, jak svět prošel recesí

Černé září 2008 uvrhlo svět do jedné z nejhorších finančních krizí. Podívejte se na průběh finanční krize v kontextu vývoje na burzách a měnových trzích.

Den daňové svobody aneb zahrajte si na Kalouska

Den daňové svobody symbolizuje okamžik, kdy přestaneme vydělávat na stát. Zahrajte si na ministra financí a zjistěte, jak dobrý „výběrčí“ by z vás byl.

Výpis institucí

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Bořek Šípek

designer a podnikatel

Milan Zemánek

podnikatel, Miton

Nejčtenější články

Den daňové svobody letos opět později

Dnešek je dnem daňové svobody. Vloni jsme ho mohli slavit o den dříve, což znamená, že...více

Slepá důvěra: Deset procent ročně od J&T banky. Nebo taky nic!

J&T banka přišla s novým produktem, nezajištěným podřízeným certifikátem na nekonečně...více

Velký investiční seriál: Podílové fondy. Vyplatí se investovat pravidelně, nebo jednorázově?

Jaké jsou výhody a nevýhody pravidelných a jednorázových investic do podílových fondů?...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web