Přejít na hlavní část

Poradna - prodloužení rodičovské a s tím spojené problémy

  • Získejte výhodnou půjčku
  • Bez poplatků předem a bez doložení příjmů
  • Nabízíme nejvýhodnější půjčky na trhu
  • Ušetřete své peníze

Poradna - prodloužení rodičovské a s tím spojené problémy

prodloužení rodičovské a s tím spojené problémy

Dobrý den, v srpnu mi končí tříletá rodičovská dovolená, kterou bych si chtěla prodloužit do 4 let (do srpna 2015) Mám středně těžce nedonošená dvojčata a na školku od září ještě nebudou stačit . Při zápisu jsme se dohodli na nástupu do školky nejdříve až v únoru na dopoledne a pak se uvidí. Těsně před tímto těhotenstvím jsem změnila zaměstnání a z důvodu rizikového vícečetného těhotenství jsem šla vlastně po měsíci a něco na neschopenku. Takže by mě zajímalo, jaké budu mít potom možnosti. Mám obavu, že když nebudu ten čtvrtý rok zákonem chráněná, tak obdržím s největší pravděpodobností výpověď z práce. Práci kterou jsem vykonávala obnášela časté i několikadenní výjezdy mimo domov, takže ji stejně nebudu moct vykonávat. Budu mít nárok na nějaké odstupné když jsem vlastně pracovala v nové práci jen ten měsíc a kousek? Z čeho se mi případně bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti? Z té poslední práce, nebo z nějakého celostátního průměru? Pak by mě ještě zajímalo manžel půjde v zimě na operaci, tak by se potom za asistence babičky mohl o děti cca měsíc starat a já bych mohla ten měsíc pracovat. To bych potom pracovala při rodičovské, a nebo by se mi třeba vyplatilo vice rodičovskou ukončit a jít třeba na ten měsíc pracovat na normální smlouvu a pak se nahlásit na ÚP. Děkuji za případnou odpověď Není čas k zamyšlení, zda není vhodná doba na službu konsolidace půjček, aby jste měli konečně klid.

Dotaz poslal/a: petra12345, 22. 05. 2014 14:09

Termín prodloužená rodičovská dovolené do 4 let dítěte dle zákoníku práce neexistuje, ten stanoví rodičovskou dovolenou pouze do 3 let dítěte. Pokud chtějí rodiče zůstat doma i onen 4 rok péče o dítě, musí si se svým zaměstnavatelem dohodnout klasické neplacené volno, přitom záleží na jejich dohodě, do si kdy neplacené pracovní volno dohodnou.
Co se týče odstupného, tak v této záležitosti vám poradí kolegové z naší poradny, zabávající se pracovním právem
http://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo
Práce na rodičovské je možná, ale je třeba zajistit celodenní péči o dítě.
Doporučuji obrátit se na úřad práce, kde vám poskytnou bližší informace. U nás je půjčka na směnku používána již od poloviny minulého století.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 30. 06. 2014 20:12

Výpis článků s klíčovým slovem rodičovská, rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek, rodičovství

Náklady na školku půjde odečítat z daní. Některá předškolní zařízení jsou ale v ohrožení

Nový zákon přinese možnost odečíst z daní část „školkovného“. Přináší také dětskou skupinu, nový státem podporovaný typ předškolního zařízení. Skupiny mají vznikat zejména ve firmách, aby zaměstnancům-rodičům usnadnily návrat do práce. Zákon ale zároveň ohrožuje lesní školky, mateřská centra i předškolní kluby pro děti ze sociálně slabých rodin. Díky srovnání různých nabídek se dozvíte konkrétní podmínky produktu rychlá půjčka i jejího splacení.

Očima expertů: Měly by se důchody manželů dělit na dva stejné díly?

Dohodnou se. Jeden zůstane doma a bude se starat o děti, jeden bude vydělávat. A jednou přijde čas penze. Ten, který zůstal doma má ovšem pochopitelně důchod podstatně nižší. Je to fér? Důchodová komise se vážně zabývá otázkou, jestli by se penze pro partnery neměly vypočítávat ze společného základu. Co na to odborníci? Pokud vybíráte produkt půjčka ihned, musí se jít na to s rozvahou.

Alimenty. Na co máte nárok. A jak si poradit s neplatičem

Každé druhé manželství v Česku končí krachem. Pro spoustu dětí to znamená život v neúplné rodině. A pro spoustu rodičů boj o výživné. S jak vysokými alimenty na dítě můžete počítat? A co dělat, když druhý rodič neplatí – jaké máte páky a zbraně?

Očima expertů: Tři sazby DPH. Dobrý nápad, nebo zbytečná komplikace?

Může třetí sazba DPH skutečně pomoci rodinám, jak to prezentuje vláda, nebo se jedná o zbytečnou komplikaci daňového systému, která k ničemu dobrému zvlášť nebude? Zeptali jsme se ekonomů Pavla Kohouta a Petra Macha, předsedy svazu knihkupců Martina Vopěnky a dalších osobností ze světa financí.

Jak podpořit rodiny: Porodné i na druhé dítě, nebo nižší daně?

Porodné i na druhé dítě, slib ČSSD z předvolebního programu a jeden z bodů koaliční smlouvy, začíná dostávat konkrétní obrysy. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová ho chce zavést už příští rok. Je ale porodné nejlepší cestou, jak podpořit rodiny? Neocenily by spíš snížení daní? Co si o tom myslíte vy?

OECD radí Česku: Zkraťte mateřskou na jeden rok!

Zkraťte mateřskou na rok a ušetřené peníze využijte na nové jesle a školky. To doporučila Česku Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj. Rozhýbe to ekonomiku i kariéru matek, ušetří peníze rozpočtu, možná dokonce posílí porodnost. Od českých politiků zní Ne. Než ale návrh smeteme ze stolu, měli bychom se aspoň zamyslet.

Jak přežít (v) zaměstnání: Dovolená

Každý si občas potřebuje trochu orazit. Může se ale stát, že se budeme poněkud rozcházet se zaměstnavatelem v názorech na to, co nám může a co nám musí dovolit. Lepší je být připraven. Zákoník práce ovšem není zrovna čtení na dovolenou, vybíráme z něj a překládáme to nejdůležitější.

Naštvaní ptáci útočí na vaše peněženky. Přes vaše děti!

Spolehlivě vás donutí jít právě do supermarketu X či Y. A utratit v něm víc, než potřebujete. Víc, než chcete. Obchodní řetězce mají v boji o zákazníka nebezpečného spojence: vaše dítě. Dobře vědí, že je Achillovou patou „rozumně nakupujícího spotřebitele“. A tak supermarkety svůj byznys razí právě přes ty nejmenší. Co si o tom myslíte?

Jak finančně vzdělat děti? Kapesné, šetření, hry!

Chcete, aby vaše děti v dospělosti nestrádaly? Můžete jim spořit, můžete pro ně investovat, můžete jim platit drahé školy. To nejdůležitější je ale na vás. Dobrá zpráva: vlastně to nic nestojí!

Mámo, táto, nesahej mi na stavebko!

Rodiče se k penězům, které posílali na stavební spoření svého dítěte, nedostanou tak snadno jako dřív. Nový občanský zákoník upravuje podmínky toho, jak můžou zákonní zástupci nezletilého nakládat s jeho majetkem.

Jak přežít (v) zaměstnání: (Ne)dostáváme výpověď. Odstupné

V minulém díle našeho nového seriálu nás vyhazovali z práce. Nemilé. Dnes se podíváme na několik málo situací, kdy nás vyhodit nemůžou. A na odstupné, které nám případný vyhazov může aspoň trochu osladit. Kdy na něj máme nárok? A kolik dostaneme?

Mateřská a rodičovská pro OSVČ: Přehled a unikátní kalkulačka

Ženy samostatně výdělečně činné. Když přijde čas mateřství, čeká řadu z nich nepříjemné překvapení: stát se nepostará. Rozhodně ne tak, jako o matky, které jsou klasicky zaměstnané. Přinášíme přehledně a srozumitelně pravidla mateřské a rodičovské pro ženy OSVČ. A unikátní kalkulačka vám spočítá, v jakém rozmezí se může pohybovat vaše mateřská podle nových pravidel platných od roku 2014.

Kalkulačky: Invalidní, vdovský a sirotčí důchod v roce 2014

bravocredit.cz pokračují v sérii článků o novinkách v roce 2014. Přinášíme další porci nových a renovovaných kalkulaček. Tentokrát si můžete jednoduše a přehledně vypočítat, jak vysoký dostanete v roce 2014 invalidní, vdovský nebo sirotčí důchod.

Přehled a kalkulačky: Porodné, mateřská, rodičovská v roce 2014

Kalkulačka ošetřovného 2014. Na co máte nárok

Musíte zůstat doma a pečovat o dítě nebo nemocného člena rodiny? Pak vás jistě zajímá, zda budete mít nárok na ošetřovné. Přinášíme přehled všech důležitých pravidel pro rok 2014 i kalkulačku, ve které si můžete výši ošetřovného vypočítat.

Očima expertů: Nový občanský zákoník již od ledna. Na co si dát pozor?

Víte, co vás všechno čeká s novým občanským zákoníkem? Na co si dávat zvlášť pozor, vám poradí právníci, advokáti, zástupci pojišťoven, spotřebitelských sdružení a finančněporadenských společností.

„Na děcák dobrý.“ Tuhle větu zapomeňte!

Co si představíte, když se řekne dítě z děcáku? Ať už je to cokoli – a že se pod ten pojem vejde stereotypů pěkná řádka – pusťte to z hlavy. Bylo mu dvanáct, když ho ve škole naložili do auta a odvezli do dětského domova. Strávil v něm příštích sedm let. Teď studuje vysokou školu a rozumně se připravuje na chvíli, kdy „náhradní hnízdo“ opustí. Na děcák dobrý, ne? Tak tuhle větu zapomeňte…

Není to tak, že jim v osmnácti sbalíme kufr a řekneme Jdi

Citlivá, empatická a na pohled křehká žena, která se ale v rozhodující chvíli dokáže postavit na zadní a zasadit o svou věc. Tak na mě zapůsobila Tereza Jandová, ředitelka dětského domova v Korkyni.

Založme si školku!

Míst ve školkách je v leckterých regionech pomálu. Dobrých školek jakbysmet. A pokud byste si snad představovali ještě něco jinačího než klasickou mateřinku – s takovou představou se můžete rozloučit skoro úplně. A tak se stane, že nejednu maminku napadne: Což takhle si založit vlastní školku? Možnosti seberalizace i zisku by tu byly...

Diagnóza děcák? Děti z domova nestojí o škatulky ani o váš soucit

Přestaňte se na ně dívat jako na chudáky, kteří nemají mámu a tátu, žijou za zamřížovanými okny a potřebujou zachránit. Nebo štědře obdarovat. To je hlavní – možná trochu drsné – poselství dne, který jsem strávila v dětském domově v Korkyni. Přirozeně je to všechno složitější. Jednoduchá schémata, taková nebo maková, jsou totiž v tomhle případě málo.

Stránka 1/10

Předchozí

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web