Vítejte na kalkulačce RPSN
Sháníte druhou práci? Praktický přehled, jak na přivýdělek při zaměstnání

kalkulacka rpsna

Sháníte druhou práci? Praktický přehled, jak na přivýdělek při zaměstnání

Další pracovní úvazek nebo aspoň příležitostné půjčka na směnku. Pro řadu lidí nutnost. Pro jiné šance, jak si ještě trochu přilepšit. Částce, kterou si můžete vedle svého zaměstnání přivydělat, zákon žádné meze neklade. Variant, jak druhou práci formálně „ošetřit“, je vcelku dost. Každá z nich má vlastní pravidla i limity. Nejvyužívanější způsoby přivýdělku při zaměstnání si rozebereme podrobněji.

Práce na bravocredit.cz

Nabídka míst z úřadů práce

Hledáte práci? Připravili jsme pro vás komplexní a pravidelně aktualizovanou nabídku pracovních pozic, nabízených českými úřady práce. Nechcete se za prací stěhovat? Nevadí! Práci můžete hledat také pouze ve svém okolí. Stačí vybrat okres, nebo dokonce obec, kde žijete. Naše nabídka volných pracovních míst se postará o zbytek. 30000 půjčka se hodí ne jen v nouzi! Zažádejte si o ni včas!

Druhý pracovní úvazek

Jste zaměstnáni na plný úvazek a zvažujete půjčka bez doložení příjmu, že byste si přibrali ještě jeden? Spoustu lidí napadne, že na dva plné úvazky pracovat nemůžete, opak je však pravdou. Jestli budete schopni řádně a včas plnit své povinnosti vůči všem zaměstnavatelům, nic vám v dalším (a třeba i plném) úvazku nebrání. Dva úvazky dokonce teoreticky můžete mít u jednoho zaměstnavatele – ovšem s podmínkou, že nemají oba pracovní poměry stejnou náplň práce a že se nejedná o stejný druh činnosti. Pak byste se totiž dostali do křížku s ustanovením o povinném rozsahu práce přesčas.

Pokud si přiberete úvazek u jiného zaměstnavatele a půjde o nebankovní půjčky, která je shodná s činností původního zaměstnavatele, budete k tomu zase potřebovat jeho písemný souhlas.

V praxi je samozřejmě důležité, abyste mohli obě činnosti rozumně skloubit časově. Například můžete pracovat jako sekretářka od sedmi do pěti a k tomu si přibrat (ve stejném podniku, nebo jinde) večerní směnu jako uklízečka.

Od roku 2007 už zákoník práce nerozlišuje hlavní a vedlejší pracovní poměr – takže oba budou brány jako hlavní. Povinné odvody, tedy zdravotní pojištění, sociální pojištění a daně za vás bude zaměstnavatel nezávisle odvádět z každého z nich. Slevu na dani nicméně můžete uplatnit pouze u jednoho z příjmů. Samostatně a nezávisle u obou pracovních poměrů probíhá i čerpání dávek nemocenského pojištění. I když samozřejmě může nastat situace, kdy budete uznáni za práce neschopného u jednoho typu činnosti a u druhého ne – pak budete čerpat nemocenskou pouze z jednoho zaměstnání. Samostatně se bude u každého pracovního poměru posuzovat také nárok na dovolenou, délka výpovědní lhůty nebo nárok na odstupné.

Polohrubá, hrubá, superhrubá...? Čistá!

Výpočet čisté mzdy 2013

Další kalkulačky

Podpora v nezaměstnanosti 2014

Nemocenská 2014

Porovnejte si hrubou mzdu ve vašem odvětví

Ošetřovné 2014

Souběh zaměstnání s dohodou o provedení práce

Snad vůbec nejčastějším způsobem přivýdělku je u nás činnost na dohodu o provedení práce. Uzavřít ji můžete s libovolným počtem zaměstnavatelů, s každým z nich však maximálně na tři sta hodin ročně. Předností má práce na dohodu hned několik: je administrativně nenáročná a vyplatí se. Zvlášť, pokud odměna nepřesáhne deset tisíc korun za měsíc. V takovém případě z ní totiž nemusíte platit zdravotní a sociální pojištění (a neodvádí ho za vás ani zaměstnavatel). Pokud je hrubá mzda z dohody o provedení práce nižší než 5000 korun, zdaní se patnáctiprocentní srážkovou daní, která je již konečná, dál nemusíte nic řešit, ani tento příjem nikde vykazovat. Když hrubá mzda 5000 korun přesáhne, odečte se z ní patnáctiprocentní daň jako záloha na daň z příjmu ze závislé činnosti. Vzhledem k tomu, že tak vlastně daníte zálohovou daní dva příjmy (kromě „dohody“ máte přece také zaměstnání), budete muset po skončení roku podat daňové přiznání. Případně vám roční zúčtování v daném roce provede zaměstnavatel – pokud jste obě činnosti (tedy zaměstnání i dohodu o provedení práce) vykonávali pro něj. Pokud jste pracovali pro více zaměstnavatelů současně, daňovému přiznání se nevyhnete.

Když hrubá odměna z dohody o provedení práce přesáhne deset tisíc za měsíc, odvádí za vás zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění. Patnáctiprocentní daň se pak navíc vypočítává ze superhrubé mzdy – tedy z hrubé mzdy zvýšené o povinné pojistné placené zaměstnavatelem. Výsledná daň se tím zvyšuje, z hrubé mzdy se vám navíc strhne 6,5 procenta na sociální a 4,5 procenta na zdravotní pojištění.

Souběh zaměstnání s dohodou o pracovní činnosti

Další alternativou je přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti. Tu můžete uzavřít na práci, jejíž rozsah nepřekračuje v průměru polovinu běžné týdenní pracovní doby – tedy dvacet hodin týdně (průměr se počítá za celou dobu platnosti dohody o pracovní činnosti, nejdéle však za 52 týdnů). Pokud měsíční odměna nedosáhne hranice 2500 korun, neodvádíte z výdělku vy, ani zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění. Jakmile této hranice dosáhnete, zdravotní i sociální pojištění se odvádí – podobně jako v případě dohody o provedení práce při překročení desetitisícové hranice.  Stejná pravidla jako u dohody o provedení práce platí také pro daně – i zde je tedy důležitá hranice pěti tisíc korun.

Propojeno!

Trocha úředničiny. Ale stravitelně!

Zajímá vás, jak se vypočítávají zálohy na zdravotní a sociální pojištění, co je to vyměřovací základ, co minimální vyměřovací základ a jak se liší pravidla pro hlavní a vedlejší činnost? Odpovědi najdete v našem starším článku:

Anketa

Zvládli byste ještě jednu práci?

Podnikání při zaměstnání

Pokud se rozhodnete při zaměstnání začít podnikat, bude vaše podnikání posuzováno jako vedlejší činnost. V první fázi si budete muset obstarat živnostenské oprávnění – přijde vás na tisícikorunu.

Když budete chtít podnikat ve stejném oboru, v jakém působí váš zaměstnavatel, budete od něj opět potřebovat písemný souhlas. V prvním roce budete mít pro podnikání podmínky celkem komfortní. Nebudete z něj muset odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Doplatíte ho až zpětně po odevzdání přehledů pro sociálku a zdravotní pojišťovnu – a vypočítávat se bude podle toho, kolik jste si v podnikání za předešlý rok reálně vydělali.

Pokud váš roční příjem po odečtení výdajů nepřesáhne rozhodnou částku, která pro letošek dělá 62 121korun, sociální pojištění platit nebudete vůbec. A v následujícím roce opět nemusíte platit ani zálohy. Pokud rozhodnou částku přesáhnete, vypočítá se vám doplatek za sociální pojištění a zálohy na další rok z dosaženého zisku. Minimální výše zálohy při vedlejší činnosti letos dosahuje 756 korun, respektive 679 korun, pokud jste účastni důchodového spoření (tedy druhého pilíře).

Pro zdravotní pojištění žádná rozhodná částka neexistuje, při vedlejší činnosti nemusíte zálohy platit ani v následujících letech, zdravotní pojištění vždy doplatíte až po odevzdání přehledu podle skutečně dosaženého zisku. Neplatí pro vás tedy minimální vyměřovací základ jako pro člověka, který podniká v rámci hlavní činnosti.

Daňovému přiznání se při podnikání v rámci vedlejší činnosti na začátku následujícího roku nevyhnete. S jedinou výjimkou: přiznání nemusíte podávat, když vaše příjmy z podnikání při zaměstnání nepřesáhnou za rok šest tisíc korun.

V daňovém přiznání jinak budete moct stejně jako ostatní podnikatelé uplatnit daňové paušály, nezdanitelné části základu daně a slevy na dani – jen pozor na to, že slevy lze uplatnit pouze jednou, tedy nikoli zvlášť v zaměstnání i podnikání. Pokud vaše zisky z podnikání nedosahují vysokých částek, je dost možné, že se výsledná daň po uplatnění všech odpočtů bude rovnat nule.

Tolik základní přehled pro zaměstnance, kteří zvažují možnosti přivýdělku. Přivýdělkům studentů, důchodců nebo matek na mateřské dovolené se budeme věnovat příště. 

e-bible začínajícího podnikatele

bravocredit.cz a nakladatelství e-bohém vydávají příručku Začínáme podnikat. Vtipný a obsažný průvodce džunglí marketingu, práva i byrokracie původně vycházel v letech 2011 a 2012 jako seriál na bravocredit.cz. Nyní jako e-kniha v aktualizované verzi pro rok 2013. K dostání ve formátech PDF, PDF optimalizovaném pro čtečky a tablety, EPUB a MOB na serveru JINÉ KNIHY.

Líbil se vám článek?

Diskuze

25. 9. 2013 8:21

No jo, pracoval tři a půl hodiny z osmihodinové pracovní doby. Kradl jste už tehdy, proč byste teď měl přestávat?

 

25. 9. 2013 14:16, eďa

Nebojte se, kluci moji šikovní, už za měsíc, po vítězství levice se podíváme na ta vaše zfalšovaná daňová přiznání a porovnáme rozdíly k nezdaněným majetkům a bude se dodaňovat. To bude tóčo. Někde ty prachy musej bejt, když stát je na tom tak špatně, nemyslíte, Kubo,xXx,Fofre a další posametoví tuneláři národního majetku? Dřív se tomu říkalo rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví a na vás tři se opravdu moc těším. Přeji kouzelný den.

 

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

Čtenáři také navštívili

Rázná, ale nesmírně srdečná žena, která si nebere servítky a věci nazývá pravými jmény. Tak na mě zapůsobila při našich dvou setkáních Hana Malinová. Socioložka, hudebnice, autorka divadelních her a především...

Chcete začít podnikat? Pokud zakládáte obchodní společnost, nezapomeňte na zápis do obchodního rejstříku. A připravte se na pořádnou porci papírování. Přinášíme podrobný přehled, jak postupovat, když se...

V letech 2011 a 2012 vycházel na bravocredit.cz seriál Michala Chlebouna Začínáme podnikat. A nejenže byl dobrý, byl také čtený. A to jsou dva dobré důvody pro to, abychom vám teď představili přehlédnutou a...

Švarcsystém a práce na černo jsou v Česku realitou. Jednou z oblastí, kde se s nimi můžeme setkávat zvlášť často, je cestovní ruch a pohostinství. Jako pod zvětšovacím sklem si na nich můžeme ukázat problémy,...

Pouze osm a půl procenta Čechů a Češek, kteří pečují o malé dítě, zároveň pracuje. Průměr v Evropské unii je téměř čtyřnásobný. Péče o dítě do tří let u nás také výrazně častěji než jinde leží výhradně...

Oblíbená témata

brigády, daň z příjmů, daňové přiznání, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce, hrubá mzda, podnikání, pracovní poměr, přivýdělek, sociální pojištění, srážková daň, zákoník práce, zálohy, zaměstnání, zdravotní pojištění

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Výpočet mzdy 2014

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Podpora v nezaměstnanosti 2014

Nemocenská 2014

Porovnejte si hrubou mzdu ve vašem odvětví

Ošetřovné 2014

Volná pracovní místa

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Výpověď
Poradna > Právní poradnaPracovní právo

Otázka: Dobrý den, 11. listopadu 2013 jsem nastoupil do zaměstnání, zkušební doba mi tedy doběhne v únoru. V dubnu bych chtěl nastoupit na místo u jiného zaměstnavatele. Můžu ve zkušební době podat řádnou výpověď... více

Pracovní právo

Interaktivní grafiky

Kolik byste si vydělali ve světě?

Nejlépe se žije ve švýcarském Curychu. Sice je tam nejdráže, ale lidé berou nejvyšší výplaty. Srovnejte si svou výplatu s platy ve světě.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Jak dobře se nám žilo po patnáct let? Podívejte se.

Kvůli krizi začnou v Česku podle odhadů expertů klesat reálné příjmy a s tím i životní úroveň. Podívejte se, jak se nám žilo v uplynulých 15 letech.

Výpis institucí

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Kalvoda

advokát a exministr

Martin Roman

manažer, ČEZ

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Nejčtenější články

Očima expertů: Třetí největší slevový web na lopatkách. Padnou další?

Slevových portálů ubývá, jejich celkové tržby ale stále rostou. Už však neplatí, že se...více

Kdo vydělává nejméně? Nejhůř placené práce v Česku

Projděte si nový žebříček deseti profesí s nejnižší měsíční mzdou. Nejhůře jsou na tom...více

Kolik berete a kolik vám berou. Kalkulačka čisté mzdy 2014

Potřebujete vědět, kolik přesně od zaměstnavatele měsíčně dostanete? Zajímá vás, kolik...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web

Operativni pujcka