Silnice po zimě? Horor! Co dělat, když si kvůli výmolu poškodíte auto
Pokud vidíte auto, které na silnici kličkuje jako zajíc, nemusí to nutně znamenat, že si řidič před cestou dopřál skleničku něčeho ostřejšího. Možná se jen vyhýbá výmolům, kterými jsou teď naše vozovky poseté. Případů, kdy kvůli díře na silnici dojde k poškození vozidla, rok od roku přibývá. Podle informací od pojišťoven a silničářů dokonce v řádu desítek procent! „Nejčastěji se tímto způsobem poškodí plášť pneumatiky a disku. Může ale také dojít k pokřivení tlumiče, popřípadě těhlice. Auta mají kvůli výmolům často rozhozenou geometrii, kterou je třeba srovnat v odborném servisu,“ popisuje aktuální nesnáze českých řidičů Jindřich Novák z makléřské pojišťovací společnosti Alcaton. V případě, že aktuálně hledáte zaměstnání a potřebujete půjčku, můžou se hodit půjčky pro nezaměstnané.
Pokud není před poškozeným úsekem silnice dopravní značka, která řidiče informuje o špatném stavu vozovky, můžete žádat náhradu škody i v případě, že nemáte sjednané havarijní pojištění. Zvlášť při závažnějším defektu není vůbec jednoduché peníze z pojišťovny dostat. Další možnost je ovšem volat ke zodpovědnosti (a tedy k placení škod na automobilu) vlastníka komunikace: tedy Ředitelství silnic a dálnic, kraj nebo obec. bravopůjčka je specialista na půjčky do 30000 kč!
Výmol: Jak postupovat při nehodě
Zdroj: Výmoly.cz
Většina řidičů se nakonec vzdá
Jedním z nešťastníků, kteří poznali stav českých silnic po letošní zimě „na vlastní kůži“, je Patrik Svoboda. „Vracel jsem se domů z práce a na pražské ulici Radlická se mi v hlubokém výmolu roztrhla pneumatika. Když jsem to sepisoval s policií, tak mi říkali, že se to na téhle silnici ve stejný den stalo i několika dalším lidem,“ popisuje nepříjemný karambol poškozený řidič a dodává: „Byl to dost velký náraz, takže jsem si kromě výměny pneumatiky musel v servisu zkontrolovat, jestli nemám poškozený tlumič a rozhozenou geometrii. Doufám, že mi to nakonec všechno proplatí.“ Pokud jste se ocitli v minulosti v prodlení se splácením, budete potřebovat nebankovní půjčky bez registru.
Podle pojišťovacího makléře Jindřicha Nováka to ale bude mít hodně složité. „Obávám se, že pojišťovna zaplatí jen sumu 30000 půjčka a s tím spojenou práci. Naopak rovnání geometrie a prohlídku tlumiče si bude muset majitel hradit bohužel sám. Pojišťovny většinou argumentují tím, že není jasná příčinná souvislost mezi nehodou a poškozením.“ Zároveň dodává, že v takovém případě představuje pro řidiče jedinou šanci soudní spor. A na to prý pojišťovny často spoléhají. Časové průtahy a hrozba placení nákladů na právníky, případně u prohraného sporu i výloh, totiž většinu poškozených od soudu nakonec odradí. Úplně všechny ale ne: „Jestli se budou cukat, půjdu klidně k soudu. Už jsem tuhle možnost probíral i se svým advokátem. Pojišťovna mě už několikrát podobně vypekla. Nenechám ze sebe dělat věčně hlupáka,“ nevzdává se Patrik Svoboda.
Nejhorší díra v Česku
Od roku 2011 funguje internetová stránka Výmoly.cz, která nabízí rozsáhlou databázi děr na českých silnicích. Každý řidič se tak může podívat, zda ho po cestě nebude čekat nějaké nepříjemné překvapení. Zároveň může databázi obohatit o fotku vlastního „úlovku“. Tvůrci projektu zdůrazňují, že jejich cílem je také informovat odpovědné správce silnic o aktuálním stavu výtluk a postupně monitorovat aktivity silničářů a změny v problematických úsecích. „Za letošní necelé čtyři měsíce jsme nasbírali bezmála tisíc nových zničených úseků s výtluky. Loni to přitom bylo 850. Podobně je to i s uživateli. Na konci roku 2012 jsme jich měli pět set padesát, k dnešnímu dni jich evidujeme už přes třináct set,“ říká jeden z autorů projektu Petr Čaník. O popularitě stránek Výmoly.cz svědčí také to, že se v letošním roce rozšiřují na Slovensko a do Maďarska. K dispozici je také mobilní aplikace pro chytré telefony, s ní můžete kromě jiného vyfocenou díru poslat rovnou silničářům.
Výmoly.cz navíc ve spolupráci s pojišťovnou Generali každoročně vyhlašují anketu o Nejhorší díru Česka. V loňském roce si anticenu odnesla silnice III/35112 u obce Okřešice v okrese Třebíč, která spadá pod Krajskou správu a údržbu silnic Vysočina. I v letošním roce najdeme v čele prozatímního žebříčku vozovky, kterým je lepší se velkým obloukem vyhnout.
Anketa
Máte pro stav silnic pochopení?
Líp jen tak nebude
Abychom našim silničářům jen neláli: je nutné přiznat, že letošní zima byla pro české vozovky extrémně špatná. Vinou počasí tak došlo k mnohem větším škodám, než bylo běžné dříve. „Škody na komunikacích pro letošní zimě jsou výrazně horší než v minulé sezóně. Je to dáno délkou zimy a jejím průběhem, např. častým střídání teplot,“ vysvětluje Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Technické správy komunikací hlavního města Prahy. Na opravu pražských silnic je prý vyhrazeno 180 milionů korun, což je stejná částka jako v předešlém roce. Některé regiony jsou na tom ale s rozpočty mnohem hůř, takže volí levnější prozatímní opravy, nebo se dokonce musí rozhodovat, které silnice letos údržba vůbec nepotká.
Nervy řidičů tak budou kvůli špatnému stavu vozovek prověřovány i nadále. A rozhodně se neblýská na lepší časy. „Silnice jsou bohužel stále v horším a horším technickém stavu. Jezdí na nich navíc větší množství vozidel. Nákladní auta jsou často přetížená. A kvůli špatnému opravování se výmol na svém místě objeví po pár měsících znovu,“ nehledí do budoucna s příliš velkým optimizmem Jindřich Novák ze společnosti Alcaton. A Petr Čaník k tomu dodává: „Současná situace není dobrá. Málo peněz, korupce, neefektivní systém rozdělování financí na opravy, kvůli čemuž se opravovat začíná mnohdy až na podzim. Pokud se tohle nezmění, tak se ze začarovaného kruhu jen tak nedostaneme.“
Občanská kontrola podle Výmoly.cz
Foťák má dneska prakticky každý mobil. Je velice snadné soustředit fotografie problémových míst na jediné místo. A díky tomu sledovat, jak si s problémy správci silnice dokážou poradit.
Kde jsou silničáři nejaktivnější?
Nejaktivnější kraje při opravování nahlášených výmolů. Celorepublikový průměr je 39 % opravených výmolů z celkového množství nahlášených.
1. Moravskoslezský kraj (53 % nahlášených výmolů opraveno)
2.–3. Jihočeský kraj (49 %)
2.–3. Liberecký kraj (49 %)
4. Středočeský kraj (48 %)
Zdroj: Výmoly.cz
Líbil se vám článek?
Čtenáři také navštívili
Drahé mýty: Kdo šetří na pojištění, má za tři
„Mámo, dej mi hubana! Letos jsem tu naši káru pojistil superlevně!“ Hubičku samozřejmě přejeme každému, není ale jisté, jestli si ji v tomhle případě pan Spořivý zaslouží. U pojištění stejně jako u každého...
Autopojištění a asistenční služby: Lovci nehod číhají. Na vaše peníze!
Jejich revírem je dálnice. Jejich tempo je vražedné… Žádná upoutávka na akční seriál. Řeč je o „lovcích nehod“. Jako supi číhají podél českých silnic a dálnic na svou kořist. U dopravních nehod se objevují...
Devět triků, jak ušetřit na havarijním pojištění
Povinné ručení mít musíme, ale naše auto neochrání. To umí jen havarijní pojištění. Když je vhodně propojíme a využijeme pár šikovných triků, můžeme na pojistném ušetřit i několik tisíc korun.
Silnice, nebo tankodrom? Kdy máte nárok na náhradu škody na vozidle
Silnice v České republice připomínají po každé zimě spíš tankodromy. Není divu, že v důsledku mizerného stavu vozovky často dochází k nehodám a poškození vozidel. Na náhradu škody mají řidiči právo i v...
Mýty a omyly řidičů v přístupu k havarijnímu pojištění
Pokud máte sjednané havarijní pojištění, patříte k necelé pětině řidičů, kteří své vozidlo takto chrání. Podle statistik České asociace pojišťoven (ČAP) má ze 7 milionů registrovaných vozů v České republice...
Oblíbená témata
dopravní nehoda, generali, havarijní pojištění, pojišťovny, silnice, výmoly.cz
Naši čtenáři s námi ušetřili už 1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.
Investiční životní pojištění
Nevíte si rady s penzijním připojištěním? Je něco, co byste o penzijním připojištění potřebovali vědět? Chcete se o penzijním připojištění dozvědět víc? Pak neváhejte a obraťte se na náš tým odborných poradců, kteří všechny vaše dotazy pružně zodpoví.
Poslední dotaz: Umrtí majitele
Poradna > Pojištění a penzijní připojištění > Povinné ručení
Otázka: Dobrý den,prosím o radu.Otec mě zemřel 14,3 2013 zbylo poněm auto fort fiesta.Majetkové vypořádání ještě neproběhlo.Pojištění končí 8 měsíc 2013.Prosím jak mám postupovat? více
Úrazové pojištění a pojištění v nemoci
Pojištění nemovitosti a domácnosti
Pojišťovny
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Karel Schwarzenberg
politik
Jan Švejnar
ekonom
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Nejčtenější články
Autonehoda nebo porucha v zahraničí. Co dělat? A jak vybírat asistenční služby?
Lyžařská sezona klepe na dveře a mnoho řidičů se chystá za sněhem do ciziny. Co dělat,...více
Kdy má smysl havarijní pojištění auta
Havarijní pojištění nestojí pakatel a pro některé vozy se vůbec nevyplatí. Majiteli staršího...více
Mýty a omyly řidičů v přístupu k havarijnímu pojištění
Pokud máte sjednané havarijní pojištění, patříte k necelé pětině řidičů, kteří své vozidlo...více
Naposledy navštívené
Články
Produkty a instituce
Kalkulačky
Poradna
Finanční subjekty
Nabídky práce
Obchodní rejstřík
Osoby v obchodním rejstříku
Klíčová slova
Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů
Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!
Přihlášení
Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!
Užitečné
Web
