Líbil se vám článek?
Čtenáři také navštívili
Malé peníze: Chci vydělávat nejvíc! Jak na to?
Každý týden odpovídá Jan Müller ze serveru Malé peníze na dotazy našich čtenářů. Co poradí letošnímu maturantovi, který váhá, na jakou životní dráhu se vydat, ví ale, že by měla být dlážděná zlaťáky? K získání potřebných finančních prostředků můžete použít půjčky bez registru, nebo jiné půjčky.
Ludmila Treutnerová: Obézní mají horší šance na trhu práce i nižší plat
„Den rovnosti platů – ženy ženám a nejen jim“ je celosvětová akce s tradicí v řadě evropských zemí. V Česku ji bude tento čtvrtek již potřetí pořádat nezisková organizace Business and Professional Women... rychlá půjčka je pro ty klienty, kteří si peníze chtějí použít na cokoliv, co zrovna potřebují.
Pracovní neschopnost a nemocenská. Marodi, víte, s čím můžete počítat?
Zajímá vás, jaké finanční vyhlídky máte, kdybyste se rozstonali? Kolik vám dá zaměstnavatel a kolik stát? Jaká je pravděpodobnost, že dostanete přes prsty, když budete simulovat? A jak citelně to vaši... V případě, že aktuálně hledáte zaměstnání a potřebujete půjčku, můžou se hodit půjčky pro nezaměstnané.
Volba povolání
Týden neklidu skončil. Veřejnost nechala pujčka klidnou. Veřejnost už totiž nechává vcelku klidnou všecko. Jen na webu se občas ještě někdo rozvášní. Začala Matějská pouť. Zůstanete klidní taky v domě hrůzy…
Končíte v práci? První kroky nezaměstnaného
V lednu 2012 bylo evidováno zhruba 534 tisíc lidí bez práce, přičemž úřady práce vykazovaly jen 35 tisíc volných pracovních míst. A propouštělo se, míra nezaměstnanosti stoupla víc, než se očekávalo, na...
Oblíbená témata
262/2006 Sb., 590/2006 Sb., doprava, hledání zaměstnání, narození dítěte, neplacené volno, placené volno, pohřeb, porod, pracovní volno, překážka v práci, stěhování, svatba, úmrtí, zákoník práce, zaměstnanec, zaměstnání, zaměstnavatel
Naši čtenáři s námi ušetřili už 1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Podpora v nezaměstnanosti 2014
Nemocenská 2014
Porovnejte si hrubou mzdu ve vašem odvětví
Ošetřovné 2014
Tým odborných poradců je tu pro vás.
Poslední dotaz: Výpověď
Poradna > Právní poradna > Pracovní právo
Otázka: Dobrý den, 11. listopadu 2013 jsem nastoupil do zaměstnání, zkušební doba mi tedy doběhne v únoru. V dubnu bych chtěl nastoupit na místo u jiného zaměstnavatele. Můžu ve zkušební době podat řádnou výpověď... více
Kolik byste si vydělali ve světě?
Nejlépe se žije ve švýcarském Curychu. Sice je tam nejdráže, ale lidé berou nejvyšší výplaty. Srovnejte si svou výplatu s platy ve světě.
Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost
Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.
Jak dobře se nám žilo po patnáct let? Podívejte se.
Kvůli krizi začnou v Česku podle odhadů expertů klesat reálné příjmy a s tím i životní úroveň. Podívejte se, jak se nám žilo v uplynulých 15 letech.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Martin Hausenblas
podnikatel a investor, Adler
Karel Svoboda
podnikatel, Toi Toi
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Nejčtenější články
Kdo vydělává nejméně? Nejhůř placené práce v Česku
Projděte si nový žebříček deseti profesí s nejnižší měsíční mzdou. Nejhůře jsou na tom...více
Kolik berete a kolik vám berou. Kalkulačka čisté mzdy 2014
Potřebujete vědět, kolik přesně od zaměstnavatele měsíčně dostanete? Zajímá vás, kolik...více
Víte, kdy máte nárok na pracovní volno?
Někdy prostě nemůžete přijít do práce, a tak si vezmete volno. V některých případech,...více
Naposledy navštívené
Články
Produkty a instituce
Kalkulačky
Poradna
Finanční subjekty
Nabídky práce
Obchodní rejstřík
Osoby v obchodním rejstříku
Klíčová slova
Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů
Víte, kdy máte nárok na pracovní volno?
Pochopitelně nám nejde o případy, kdy zůstanete doma v pracovní neschopnosti, čerpáte mateřskou či rodičovskou dovolenou, případně ošetřujete blízkého člena rodiny. Na někdy jindy si ale necháme také volno, na které máte nárok, když budete vykonávat veřejnou funkci nebo třeba svědčit u soudu.
Návštěva lékaře: vyberte si zařízení co nejblíž bydlišti či pracovišti
Zaměstnavatel vám nemůže bránit navštívit lékaře v pracovní době. Také vám dobu, po kterou kvůli vyšetření nebudete pracovat, musí zaplatit. Ovšem vy na druhou stranu nemůžete kvůli několika minutám či hodinám chybět celý den. Základním měřítkem pro délku placené překážky v práci je totiž takzvaná nezbytně nutná doba, tu vám zaměstnavatel i proplatí.
Pokud však pro své vyšetření zvolíte lékaře nebo zdravotnické zařízení, které je vašemu bydlišti nebo pracovišti vzdálené (například v jiném městě), máte nárok na náhradu mzdy jen v takovém rozsahu, jako byste navštívili lékaře v místě svého bydliště nebo pracoviště. Ostatní dobu už zaplacenou nedostanete.
Půjdete-li k lékaři s dítětem, musí vás zaměstnavatel uvolnit až na jeden den a ten vám proplatit. Totéž platí, budete-li k doktorovi doprovázet svého partnera, rodiče či jiného rodinného příslušníka.
Překážka v práci
„Překážka v práci“ je životní situace, které vám brání pracovat. S jejich výčtem se setkáte v Zákoníku práce (§ 191 a dalších) i v Nařízení vlády č. 590/2006 Sb.
Svatba: volno na dva dny, proplácí se jen jeden
Až se budete vdávat nebo ženit, musí vám zaměstnavatel dát dva dny volna, z toho jeden den je na obřad. Ovšem podle zákoníku práce vám zaplatí pouze jeden z nich. Takže, bude-li svatba v pátek, získáte dva dny pracovního volna. Den obřadu si můžete nechat proplatit a volno bez náhrady si pak vybrat třeba ve čtvrtek nebo v pondělí.
Pokud se ale budete vdávat či ženit třeba v sobotu nebo v neděli, která pro vás není pracovním dnem, máte nárok jen na jeden den volna, vybrat si můžete pátek či pondělí a zaměstnavatel vám ho zaplatí.
V den obřadu mají nárok na den volna i rodiče nevěsty a ženicha a jejich zaměstnavatel jim tento den musí i zaplatit. Pokud ale budou mít svatbu vaši rodiče, v práci vás sice musí na obřad uvolnit, ale volno vám nezaplatí. Sourozenci snoubenců nebo třeba svědci z řad kamarádů už mají smůlu, budou-li se chtít zúčastnit svatby v pracovní den, musí si vzít dovolenou.
Narození dítěte: placené volno jen na převoz
Zaměstnavatel vám musí poskytnout pracovní volno, pojedete-li se svou partnerkou do porodnice i zpět domů. Toto volno vám také musí proplatit, a to za předpokladu, že si je vyberete jen na nezbytně nutnou dobu.
Budete-li chtít zůstat i u porodu, máte na to podle zákoníku práce nárok. Ovšem tento den bude už ve vaší režii, mzdy se od zaměstnavatele nedočkáte.
Úmrtí a pohřeb: placené volno od jednoho do tří dnů
Pokud zemře váš manžel, partner nebo dítě, musí vás z práce uvolnit až na tři dny a ty vám zároveň zaplatit. Jeden z těchto dnů je vyhrazen na den pohřbu. Budete-li zařizovat pohřeb svého rodiče nebo sourozence či rodiče nebo sourozence svého manžela, máte nárok na dva dny placeného volna, přičemž jeden z dnů připadá na pohřeb. Pokud bude ale pohřeb zařizovat někdo jiný, máte nárok na placené volno pouze v den pohřbu.
Na nezbytně nutnou dobu, maximálně jeden den, dostanete zaplacené pracovní volno na pohřeb prarodičů či vnoučat svých nebo partnera. Opět: pokud pohřeb zařizujete, máte nárok na další den proplaceného volna.
Půjdete-li na pohřeb kolegovi z práce a zaměstnavatel vaši účast schválí, poskytne vám tím zároveň placené volno na nezbytně nutnou dobu.
Nezapomeňte zaměstnavatele na překážku v práci včas upozornit
Pokud předem víte, že budete v práci chybět, požádejte zaměstnavatele včas o pracovní volno. V nečekaných případech to udělejte co nejdříve a bez zbytečných průtahů. Překážku v práci jste povinni zaměstnavateli prokázat.
Stěhování: až dva dny placeného i neplaceného volna
Budete-li se stěhovat z osobních důvodů, musí vám zaměstnavatel poskytnout pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, maximálně však na dva dny. Počítejte s tím, že volno není placené.
Jestliže ale bude vaše stěhování v zájmu zaměstnavatele, například vás s vaším souhlasem pošle pracovat do jiného města, máte opět nárok na dva dny pracovního volna. Ty vám už ale musí proplatit.
Kalamita v dopravě: neplacené volno
Anketa
Vyjde vám zaměstnavatel vstříc, když potřebujete volno?
Pokud do práce dorazíte pozdě vinou dopravní situace, máte nárok na pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Zaměstnavatel vám ho ale nezaplatí. Pro nárok na volno je zároveň podmínkou, že jste neměli jinou možnost dostat se do práce včas.
Ještě na jednu věc si dejte pozor – na volno máte nárok jen tehdy, jestliže se kalamitní situace v dopravě nedala dopředu předpokládat. Pokud ale například byla předem avizována stávka dopraváků, volno požadovat nemůžete. A jestli si natáhnete sval na bicyklu, určitě nejde o pracovní úraz!
Hledání zaměstnání: půl dne volna týdně
Pokud vám běží výpovědní lhůta a hledáte si nové místo, máte nárok až na půl dne neplaceného volna týdně.
Pokud ale dostanete výpověď (nebo váš pracovní poměr skončí dohodou) z důvodů, které určuje § 52 písm. a) až e) Zákoníku práce (např. zaměstnavatel se ruší nebo přemisťuje, zaměstnanec se stane nadbytečným či nemůže ze zdravotních důvodů na svém místě dále pracovat), poskytnuté volno – opět půl dne týdně – vám zaměstnavatel musí zaplatit.
Dohodnete-li se se zaměstnavatelem, je možné pracovní volno slučovat, není tedy podmínkou čerpat pravidelně každý týden jeden půlden, ale například jeden den za dva týdny, dva dny za čtyři týdny a podobně.
Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!
Přihlášení
Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!
Užitečné
Web