Přejít na hlavní část

Poradna - Vyplacení mezi sourozenci, daň z prodeje nemovitosti

  • Získejte výhodnou půjčku
  • Bez poplatků předem a bez doložení příjmů
  • Nabízíme nejvýhodnější půjčky na trhu
  • Ušetřete své peníze

Poradna - Vyplacení mezi sourozenci, daň z prodeje nemovitosti

Vyplacení mezi sourozenci, daň z prodeje nemovitosti

Dobrý den, mám trochu komplikovaný dotaz, tak se mi to snad podaří správně vysvětlit. Jsem majitelkou domku již více jak 5 let, ale nemám tam hlášený k trvalý pobyt. Do budoucna jsem zamýšlela nemovitost převést na děti. Ovšem situace se změnila a nyní společně hledáme nejlepší řešení. V domku má hlášen trvalý pobyt moje dcera přibližně 5 let. Nyní se dcera odstěhovala a do domku se nastěhoval můj syn. Ten by si chtěl domek zrekonstruovat za pomoci hypotečního úvěru nebo pomocí stavebního spoření. Zároveň také dcera bude kupovat byt za pomoci některého úvěru a hodila by se jí finanční hotovost. Tu by jí rád vyplatil syn jako vyplacení vyrovnání z nemovitosti, kterou bude do budoucna obývat můj syn., ale z úvěrů nebude disponovat finanční hotovostí. Proto jsem uvažovala o tom, že bych nemovitost za nízkou cenu synovi prodala a získanou finanční hotovost vyplacenou za koupi nemovitosti z úvěru syna bych darovala dceři. Proto mě zajímá zda, jaké a přibližně v jaké výši bych musela plati daně, pokud bych požadovala cca. 800 tisíc. Dále by mě zajímalo, zda je možné uplatnit některé daňové úlevy. Děkuji za odpověď. Jasnou prioritou produktu nebankovní půjčka pro problémové klienty je dnes snadno vyplnitelná žádost na internetových stránkách.

Dotaz poslal/a: olacek, 06. 03. 2010 04:45

Dobrý den,

v zásadě se ptáte, jaké daně jsou spojeny s prodejem domu synovi za cenu cca 800 tis. Kč a následným darováním těchto peněz dceři. Dům vlastníte více než 5 let, k trvalému pobytu v něm nejste hlášena.

S prodejem domu synovi je spojena daň z příjmů a daň z převodu nemovitostí. S darováním finanční částky dceři je spojena daň darovací.

Daň z příjmů – v případě, že doba mezi nabytím a prodejem nemovitosti přesáhne 5 let, jsou dosažené příjmy od daně z příjmů osvobozeny. Dnem nabytí se u nemovitostí rozumí den převodu nebo přechodu vlastnického práva (vkladem do katastru nemovitostí). Stejně se posuzuje i den prodeje. Osvobozené příjmy se nezahrnují do daňového přiznání.

Daň z převodu nemovitostí – předmětem této daně je úplatný převod vlastnictví k nemovitostem. Poplatníkem daně z převodu nemovitostí je převodce (prodávající) – tedy Vy. Základem daně je cena zjištěná podle zákona o oceňování (na základě znaleckého posudku). V případě, že by sjednaná prodejní cena byla vyšší než cena zjištěná ve znaleckém posudku, bude základem daně cena sjednaná. Sazba daně z převodu nemovitostí je 3%. Daňové přiznání je poplatník povinen podat do konce třetího měsíce následujícího po měsíci v němž byl zapsán vklad do katastru nemovitostí.
Pokud tedy znalec zjistí, že cena převáděného domku je například 2 500 000 Kč, bude daň z převodu nemovitostí činit 75 000 Kč. V případě, že cena na základě znaleckého posudku bude například 750 000 Kč, bude základem daně cena prodejní 800 000 Kč, daň z převodu nemovitostí bude činit 24 000 Kč.

Daň darovací – finanční dar Vaší dceři bude od daně darovací osvobozen. Od daně darovací je osvobozeno bezúplatné nabytí majetku mezi příbuznými v řadě přímé ((rodiče a děti) i příbuznými v řadě pobočné (sourozenci).

Závěr – s popsanou situací je spojena daňová povinnost na dani z převodu nemovitostí, jejíž výše bude záviset na znaleckém ocenění prodávaného domu. Částka daně z převodu nemovitostí nebude nižší než 3% ze sjednané prodejní ceny. Nutné je dále počítat s náklady na zpracování znaleckého posudku, který je povinnou přílohou daňového přiznání k dani z převodu nemovitostí, případně s náklady na zpracování daňového přiznání a souvisejících smluv a s poplatkem katastrálnímu úřadu. V úvahu může přicházet více variant jak uvedenou situaci řešit. Každá z variant bude mít jiné daňové dopady. V případě potřeby podrobnějších informací doporučuji kontaktovat přímo daňového poradce.
Dětem nikdo nebankovní půjčky nedá.

Fučík & partneři, s.r.o., Ladislav Povr - daňový poradce, manažer, 11. 03. 2010 09:00

Výpis článků s klíčovým slovem daň z nemovitosti

Daň z nemovitostí 2014. Jak, kde a dokdy zaplatit. Termín se blíží!

Vlastníte nemovitost? Nezapomeňte zaplatit daň. Finanční správa už začala rozesílat složenky – ve schránce byste ji měli najít nejpozději 25. května. Na zaplacení daně z nemovitých věcí je letos čas do druhého června. Jak postupovat, na co dávat pozor a co by vás mohlo zmást? Všechno důležité se dozvíte v přehledu na bravocredit.cz. Dostali jste se do registru dlužníků, a tudíž je produkt nebankovní půjčka pro problémové klienty pro Vás jediné řešení.

Daň z nemovitostí 2014. Přehled a aktuální daňový formulář

Přiznání k dani z nemovitostí je třeba podat už v lednu. Nejvyšší čas připomenout si pravidla. A podívat se, kolik na dani z nemovitostí zaplatíte. bravocredit.cz přinášejí přehled všeho důležitého. A navrch: aktuální daňový formulář. Bez nebankovní půjčky dnes mnoho lidí neuživí domácnost.

Česko po viróze: po odpouštění přehrad přichází odpouštění daní

Smršť špatných zpráv je (snad!) za námi. Lidi zasažené povodní čeká tvrdá dřina, řada z nich si bude muset domov vybudovat od nuly. Ministr Kalousek se vzpamatoval z „virózy“ a rozhodl, jakým způsobem poškozeným uleví na daních. Přetahuje se s premiérem, kdo je větší haur. Co si o tom myslíte?

Zvýšíme daně, zlepšíme lidem život, věří expert ČSSD

Takzvaná souhrnná daňová kvóta by měla stoupnout ze současné úrovně kolem 34 procent až ke 40 procentům. Navrhuje to Martin Potůček, profesor Karlovy univerzity, vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie a ekonomický poradce ČSSD.

Daň z nemovitosti 2013: podrobný přehled. A aktuální daňový formulář

Na daňové přiznání času dost, říkáte si? Jak na které, říkáme my. Nezapomínejte, že přiznání k dani z nemovitosti musíte odevzdat už v lednu. Je tedy správný čas si připomenout vše důležité – včetně novinek, které nás u daně z nemovitosti a jejího přiznávání v roce 2013 čekají.

Rekordní zvyšování daní! Kalkulačka na bravocredit.cz vám spočítá, co vás to bude stát

Minulý týden to vypadalo, že česká vláda to má spočítané. Leckdo se radoval, že předčasné volby škrtnou z politiky Věci veřejné. Škrtat se ale nakonec bude jinde. U vás doma. O kolik? Máte to spočítané: na bravocredit.cz.

Daň z nemovitosti

To, že se v našem komiksu daně objevují poněkolikáté, ještě neznamená, že je s nimi nějaká sranda!

Daň z nemovitostí se blíží, stovka měst a obcí ji zvedá

Na podání přiznání k dani z nemovitostí zbývají tři týdny, termín i letos končí tradičně na konci ledna.

Začínáme podnikat: Daně, zejména z příjmů

V minulé kapitole jsme načali téma daní a řekli jsme si něco o části peněz, které si stát nechá zaplatit za to, že nás nechá směřovat k prvnímu milionu. Daň z přidané hodnoty, spotřební a silniční daně, byly brnkačka proti tomu, co budeme probírat dnes – proti dani z příjmů. Přidáme ještě daň z nemovitosti a něco málo o daních obecně.

Očima expertů: České silnice jsou tragické. A ještě si za ně připlatíme!

Jízda po některých úsecích českých dálnic je jen pro otrlé. Přesto si za tento „komfort“ budeme muset připlatit. Přečtěte si, co si o zdražování dálniční známky myslí ekonomové Jan Procházka a Petr Weigl, šéf Transparency International David Ondráčka či podnikatel Tomio Okamura.

Reality show: Daně. Kolik z peněz vydělaných na nemovitostech vám vezme stát

Berňák číhá všude, investování do nemovitostí není výjimkou. Převod nemovitosti, její dlouhodobé držení, výnos z nájmu, prodej se ziskem – vše podléhá zdanění. Základní orientace v daních nám umožní rozhodnout se pro nejlepší ze tří možností: platit méně, platit víc a platit navíc penále.

Jan Švejnar: Reforma penzí by měla být razantnější

Pád vlády by byl velký problém, doufám ale, že penzijní reforma odložena nebude. Její hlavní myšlenky a propočty se totiž dělaly již za ministra Sobotky, který je nyní šéfem sociální demokracie. Na její podobě by se měly dohodnout všechny hlavní politické strany. Proto není důležité, kdo je v opozici a kdo vládne, říká v rozhovoru pro bravocredit.cz ekonom Jan Švejnar.

Jakpak nám asi dneska Kalousek zreformuje daně?

Diskuse o penzijní reformě a správné výši DPH jsou zbytečné – stačí radikálně snížit daň na pivo, cigarety a nezdravé potraviny a vše se vyřeší! Podobný námět v návrhu daňové reformy, který má dnes představit tým ministra Kalouska, zřejmě nenajdeme. Odborníci varují hlavně před dalším možným zvyšováním daně z příjmů fyzických osob.

Pozdě podané přiznání daně z nemovitosti je za 500 korun

Za dva týdny skončí leden, což je pro mnohé Čechy termín, do kdy musí podat přiznání k dani z nemovitosti. Víte, kdo je musí podat a čemu je třeba věnovat pozornost? Pozor hlavně na pozdě podané daňové přiznání. Pracovníky finančního úřadu již asi „neukecáte“ a za pozdě podané přiznání zaplatíte nejméně 500 korun.

Čeká nás rok plný změn

Reformy, které hodlá podle programového prohlášení uskutečnit současná vláda, asi začnou nejdříve od příštího roku, tedy od ledna 2012. Letos nás nicméně čeká daleko více změn, než v minulých letech. Věřme, že jejich cílem nejsou pouze rozpočtové úspory.

Daň z nemovitostí 2010: Vyšší i pro majitele nových bytů a domů.

Termín pro přiznání daně z nemovitostí tentokrát nekončí 31. ledna, ale v pondělí 1. února. Daň bude letos vyšší. Podat přiznání musí nově majitelé novostaveb.

Co si myslíte o zdvojnásobení daně z nemovitosti?

Úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty obsahuje i zdvojnásobení daně z nemovitosti. V Česku má tato daň poměrně špatnou pověst. Co si o jejím zvýšení myslíte? Napište svůj názor a přečtěte si mínění ostatních.

Vadí vám zrušení osvobození od daně z nemovitosti?

Poslanci udělali první krok ke zrušení osvobození novostaveb a zateplených domů od placení daně z nemovitosti. Je to správný krok, nebo by se tato daň měla raději zrušit? Napište, co si o tom myslíte a přečtěte si mínění ostatních.

Jaké daně se platí při koupi a prodeji nemovitosti

Prodeje či nákupu nemovitosti se mohou týkat čtyři daně: daň z převodu nemovitosti, daň z příjmu, daň z přidané hodnoty a daň z nemovitosti. Každá má svá specifika.

Nemovitost jako investice: analýza výkonnosti a rizik

Jste vlastníkem nemovitosti určené k pronajímání? Umíte spočítat, jestli vám vydělává nebo prodělává? Pravdu odhalí vnitřní výnosové procento. Pro některé nadšence může být nepříjemná. Pohádkové zisky jsou většinou iluze.

Stránka 1/2

Předchozí

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 16letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky.
Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky.

info@dane-krizova.cz

Za tuto kategorii odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web