Vítejte na kalkulačce RPSN
Živnostníku, (o)třes se! Chodí Babiš okolo

kalkulacka rpsna

Živnostníku, (o)třes se! Chodí Babiš okolo

Zavedení minimální daně! Zrušení základní daňové slevy! Omezení výdajových paušálů! Vláda si bere živnostníky na mušku často. Už, už to vypadá, že se spustí palba – ale nakonec je z toho jen výstřel do vzduchu a střelci sami vyhlásí klid zbraní. Citlivější živnostník, který si vládní výkřiky moc bere, má ale zaděláno přinejmenším na infarkt myokardu. Pokud jste se ocitli v minulosti v prodlení se splácením, budete potřebovat nebankovní půjčky bez registru.

Těžko předstírat překvapení. Od vládní koalice, kde drží (byť těsnou) většinu sociální demokraté, bychom snižování zátěže živnostníkům mohli očekávat těžko. Však to byli právě pánové (a dámy) z oranžové růže, kteří roky z opozičních lavic poukazovali na nespravedlivou nerovnováhu mezi odvody zaměstnanců a živnostníků. Janu Mládkovi, nyní ministru průmyslu a obchodu, nešťastný výrok o parazitech leckdo dodnes nezapomněl. Takže bylo jedinou otázkou: kudy sociální demokraté na ořezávání živnostnických výhod půjdou. A kde se začne kácet. Nebankovní půjčka online je snadno dosažitelná každému.

Parazitologie na bravocredit.cz

OSVČ, daně, paušály, názory, argumenty:

Partner rubriky

Partnerem rubriky půjčky bez potvrzení o příjmu Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada. Z jeho nabídky by vás mohlo zajímat třeba…

V. Ryšávková, P. Benátčanová, D. Prudíková, F. Korbel: Nový občanský zákoník úplně pro všechny

Získejte ucelený přehled novinek, které přináší nový občanský zákoník! Srozumitelně a jasně pro každého občana-neprávníka! Praktické zaměření knihy půjčka bez doloženípříjmu a její popularizační charakter podtrhuje doplnění kapitol ilustracemi. Naleznete u svého knihkupce nebo na www.grada.cz.

Mluviti zlato!

Za dobré slovo knížku

Minulý týden jsme se s rubrikou Co si o tom myslíte? vydali do basy. Kolik nás stojí trestání? Majlant.

Se sekyrou do živnostenského lesa

Překvapivější se může zdát, když vyrazí se sekyrou do živnostenského lesa ministr financí Andrej Babiš – sám totiž z podnikatelského prostředí vzešel (a do politiky přišel). Byl to právě on (a jeho rezort), kdo v poslední době lekal české živnostníky nejvíc. A byli to (neméně překvapivě) jeho kolegové z koalice, kdo ho mírnil. Jenže asi není podnikání jako podnikání...

Ministr financí navrhl zrušení základní daňové slevy – ve výši zhruba pětadvaceti tisíc – na poplatníka pro všechny, kdo využívají výdajové paušály. Tedy pro víc než půl milionu živnostníků. Současně se chtěl zasadit o to, aby tito živnostníci mohli znovu začít uplatňovat slevu na dítě a na manželku/manžela, které jim pro změnu upřel Babišův předchůdce v úřadě Miroslav Kalousek. Jenže to byla pro živnostníky, kteří si umějí dát dohromady dvě a dvě, jen chabá náplast – především pro ty, kteří ženu, muže ani děti neživí.  

Uběhl sotva týden a Andrej Babiš zařadil zpátečku: šlo prý jen o unáhlený pracovní návrh, který ministerstvo dalo do připomínkového řízení; nebyl konzultován s koalicí ani vládou. Ba co víc, Babiš údajně vlastně vůbec slevu rušit nechtěl, šlo jen o jakýsi dokument jeho úředníků. Na to, že šlo o tak bezvýznamné lejstro, které vlastně jen kdosi omylem vypustil do světa, spustila věc slušný poprask. A není divu: pro řadu živnostníků by to znamenalo zaplatit na daních z příjmů ročně o dvacet pět tisíc víc. A to drobný živnostník pocítí setsakramentsky.

Všechno navíc nasvědčovalo tomu, že plán Ministerstvo financí míní zcela vážně. Mluvčí rezortu Marek Zeman novinářům kupříkladu vysvětloval, že ministerstvo chce nastavit rovné podmínky pro všechny.

Nepolitik v politice Babiš si tak rázem a vcelku po zásluze vysloužil výtky, poukazující na jeho neprofesionalitu. Bezdůvodné a plané strašení českému živnostníku moc klidu na podnikání nedodá. Stabilitě podnikatelského prostředí neprospěje, a ostatně ani čitelnosti Babišova hnutí.

Minulý týden Babiš oznámil, že bude všechno jinak: podnikatelé využívající výdajové paušály o základní slevu na poplatníka nepřijdou, nevrátí se jim ale ani sleva na dítě a vyživovanou manželku nebo manžela. Místo toho se zavede strop na využívání paušálů – využívat je budou moct jen podnikatelé s příjmy do dvou milionů ročně. A týkat se to bude i těch s osmdesátiprocentním paušálem, tedy řemeslníků a zemědělců.

Úřadují také lidovci: zvýší se sleva na dítě!

Jak už bylo řečeno, živnostníci vyžívající výdajové paušály na slevu ne dítě, ani na vyživovanou manželku a manžela nadále nedosáhnou. Ostatní rodiče (podnikající i zaměstnaní) si ale (údajně) polepší. Lidovci totiž v koalici prosadili zvýšení daňové slevy na děti. Za druhé dítě by si rodič nově mohl odečíst z daní oproti dnešku o 200 korun měsíčně víc, za třetí a každé další dítě o 300 korun víc.

Sleva na dítě

Dnes si za každé vyživované dítě, které s vámi žije ve společné domácnosti, můžete z daně odečíst za rok 13 404 korun, čili 1117 korun měsíčně. Sleva na dítě má (na rozdíl od ostatních daňových slev) ještě jednu příjemnou vlastnost: když se po jejím uplatnění vaše daň dostane do záporných hodnot, stát vám danou částku vyplatí ve formě daňového bonusu. Horní hranice bonusu dělá 60 300 korun, dolní stokorunu (pokud vyjde bonus nižší, stát ho nevyplatí). Na daňový bonus má ale nárok pouze člověk, který si v daném zdaňovacím období vydělal alespoň 48 tisíc korun. 

Zaměstnanec versus živnostník

Vládní veletoče: živnostník jako na horské dráze

Vzpomeňme na situaci před půl rokem. Tehdy čeští živnostníci měli jiný – ač ve svém důsledku velmi podobný – důvod se třást. Hrozilo, že jim nová vláda zavede minimální daň. Prosazovala ji sociální demokracie. Podle dostupných informací plánovala zavedení paušální daně, kterou by podnikatelé a živnostníci platili bez ohledu na to, jestli jsou v zisku nebo ne, ve výši 1800 korun měsíčně – což dá přes dvacet jedna tisíc ročně. Proti se tehdy ostře postavili lidovci i hnutí ANO. ČSSD nakonec tento bod do koaliční smlouvy neprosadila. Lehce úsměvné je, že proti minimální dani Babišova strana brojila, aby o půl roku později Babiš sám vypustil do světa návrh, který by pro živnostníka znamenal ještě citelnější zátěž – ročně by šlo totiž ještě o pár tisíc víc. Člověk se pak trochu ztrácí v tom, k čemu chce Babišovo hnutí – pokud jde o odvody živnostníků a podnikatelů – vlastně směřovat.

Anketa

Ví Andrej Babiš, co od živnostníků chce?

U ČSSD živnostník tuší, na čem je. Že mu budou lítat pečení holubi do huby, právě nečeká. Jenže co vlastně čekat od ministra financí, který čas od času vypustí vlaštovku jako výstražnou předzvěst, a když se ukáže, že by sklidil příliš velkou nevoli, změní kurz? Charismatik šibalsky mrkne, omluví se za své unáhlené podřízené a vše je mu zapomenuto. Však dobře ví, že jak se do živnostnického lesa volá, tak se z něj ozývá. A že není radno živnostníky, kterých máme víc než milion, před volbami – jako byly třeba ty poslední evropské – dráždit. Semínko nejistoty a nedůvěry je však zaseté.

O tom, že nerovnost mezi odvody živnostníků a zaměstnanců existuje, nemá smysl diskutovat. Těžko říct, nakolik ji vyváží riziko, které na sebe člověk, jež se pustí do podnikání a potenciálně může vytvářet pracovní místa pro další, bere. Otázkou však je, zda skutečný problém nevězí v příliš vysokých odvodech zaměstnanců. I když o jejich snížení si dnes můžeme nechat zdát… Je podle vás žádoucí, aby vláda „výhody“ živnostníků ořezala? Pokud ano, kde by měla říznout nejdřív? A zvláštní otázka na vás, podnikatelé a živnostníci – co očekáváte od svého ministra financí? Za čí tým hraje? Bude kopat za vás, nebo proti vám? Své názory a postřehy pište do diskuze. Ten nejzajímavější odměníme jako obvykle knížkou. Tak nám nezapomeňte nechat mail, ať se můžeme domluvit, kam vám ji poslat.

Líbil se vám článek?

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

Zobrazit komentovanou zprávu ( 29. 05. 2014 13:39)

29. 5. 2014 15:48

Zobrazit komentovanou zprávu ( 29. 05. 2014 13:39)

29. 5. 2014 13:39

Zobrazit komentovanou zprávu (Axl 29. 05. 2014 11:49)

Zobrazit komentovanou zprávu (Ilja 29. 05. 2014 08:45)

29. 5. 2014 11:47

Zobrazit komentovanou zprávu (Ilja 29. 05. 2014 08:45)

Zobrazeno všech 14 komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Čtenáři také navštívili

Základní sleva na poplatníka zůstane. Takzvané výdajové paušály ale budou moci podnikatelé využít jen u příjmů nepřevyšujících dva milionů korun.

Na osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) využívající výdajové paušály – včetně lidí pracujících na takzvaný švarcsystém – čekají od roku 2015 další omezení. Navrhuje je Ministerstvo financí vedené Andrejem...

Jsou živnostníci z hlediska daňové zátěže opravdu tak zvýhodněni, jak nám často tvrdí politici? A jak nejlépe srovnat „nepoměr“ mezi živnostníky a zaměstnanci? Zeptali jsme se ekonomky Markéty Šichtařové,...

Minimální daň z příjmů pro OSVČ. Pomohla by ekonomice? Byly by díky ní daně spravedlivější? Nechybělo mnoho a mohli jsme brzy testovat na vlastních kůžích. A třeba za nepříliš dlouho i budeme. Ptali jsme...

Relativně nízké odvody živnostníků na zdravotní a sociální pojištění jsou trnem v oku mnoha politiků. Jak se na věc dívají předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků, zástupce odborů, ekonomové,...

Oblíbená témata

andrej babiš, daň z příjmů, daňové slevy, minimální daň, ministerstvo financí, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na poplatníka, výdajové paušály

Ušetřete s bravocredit.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Formuláře ke stažení

Daňový kalendář 2014

Výpočet daně dědické

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Kolik zaplatíte na dani z převodu nemovitosti?

Darovací daň

Odměna notáře v dědickém řízení

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Darování akcií
Poradna > DaněMajetkové daněDaň dědická, darovací a z převodu nemovitostí

Otázka: Dobrý den, v zaměstnání jsme dostali darem zaměstnanecké akcie. Jedná se o dar ve výši 36 554 kč v den kdy byly akcie darovány. Firma nám oznámila že jsme povinni zaplatit z této částky daň z přijetí daru.... více

Daně z příjmů

DPH

Majetkové daně

Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění

Interaktivní grafiky

Kolik byste si vydělali ve světě?

Nejlépe se žije ve švýcarském Curychu. Sice je tam nejdráže, ale lidé berou nejvyšší výplaty. Srovnejte si svou výplatu s platy ve světě.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Den daňové svobody aneb zahrajte si na Kalouska

Den daňové svobody symbolizuje okamžik, kdy přestaneme vydělávat na stát. Zahrajte si na ministra financí a zjistěte, jak dobrý „výběrčí“ by z vás byl.

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petra Procházková

manažerka, Agrofert

Aleš Hušák

podnikatel

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Nejčtenější články

Daňové novinky od roku 2015. Jak se vám líbí?

Vláda nachystala balíček daňových změn. Účinný má být od roku 2015. Poslanci ho nechali...více

Kolik berete a kolik vám berou. Kalkulačka čisté mzdy 2014

Potřebujete vědět, kolik přesně od zaměstnavatele měsíčně dostanete? Zajímá vás, kolik...více

Daně 2014: dědická se ruší, darovací podraží, z převodu nemovitostí se zjednoduší

Nově zvolení poslanci posvětili balíček daňových změn. Účinný bude od ledna. Dědická daň...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Klíčová slova

Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů

Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Užitečné

Web

Operativni pujcka